Kategorie
Poradniki ślubne

Poradnik ślubny dla Pary Młodej od fotografa ślubnego

Widzieliście zdjęcia ślubne, na których para młoda wyglądała idealnie, stylowo, energicznie? Chcecie wyglądać tak samo? Pamiętajcie, że w głównej mierze to od Was zależy jak będziecie wyglądali na własnych ślubnych zdjęciach. Co prawda to fotograf ślubny jest po to, by jak najlepiej zarejestrować najważniejszy moment Waszego życia, ale możecie mu w tym pomóc 🙂 Przygotowałem Poradnik fotografa ślubnego, w którym przedstawiam kilka zauważonych przeze mnie ślubnych niedociągnięć, które miałem okazję doświadczyć. W zasadzie są to rady jak ich unikać, by współpraca z fotografem była owocna a Wasze zdjęcia najlepsze!

Spis treści:

Para Młoda triumfalnie powracająca od ołtarza ślubnego w plenerze w Pałacu Zdunowo

Przygotowania ślubne – poradnik

Wybór lokalizacji na ślub i wesele

Sprawa kluczowa, dlatego znajduje się na samym początku. Nie jest tajemnicą, że oprócz ludzi, to miejsce tworzy klimat na zdjęciach ślubnych. Przed wyborem kościoła na ślub czy lokalu albo restauracji na wesele zastanówcie się jaki klimat tworzy miejsce, w którym będziecie świętować najważniejszy dzień Waszego życia? Jaki jest wystrój, czy jest spójny? Spróbujcie sobie wyobrazić czy zarówno Wy, jak i Wasi goście, będziecie czuć się w nim swobodnie? Warto dopytać czy miejsce na wesele będzie Wam udostępnione na wyłączność, abyście mieli swobodę i poczucie prywatności.

W ostatnich latach w Polsce powstało wiele ciekawych i klimatycznych miejsc, w których możecie zorganizować swoje wesele. Dzięki klimatowi tych miejsc a także bazie hotelowej możecie zorganizować w nich przygotowania ślubne, zaprosić rodzinę i znajomych, dzięki czemu Wasz reportaż ślubny może tylko zyskać o unikatowe spontaniczne kadry!

Ciekawostka! Niektóre lokale weselne, które w trosce o najwyższy poziom estetyki, nie serwują napojów w firmowych opakowaniach. Na stołach nie znajdziecie etykiet Coca-Coli oraz innych napojów czy produktów spożywczych. Bardzo cieszy mnie takie podejście, ponieważ niejednokrotnie, kiedy fotografowałem ciekawe momenty „za stołem” np. wzruszoną przemówieniem ojca Pannę Młodą, zdarzało się, że w kadrze na pierwszym planie widniała i psuła ujęcie butelka Fanty 🙂

Przygotowania, ślub i wesele w jednym miejscu

Jeśli organizujecie ślub cywilny w plenerze albo ślub humanistyczny rozważcie wybór miejsca, które pozwoli Wam na organizację wszystkich etapów, czyli przygotowań, ceremonii oraz imprezy weselnej w jednym miejscu. Jest to świetne rozwiązanie, które zdejmuje z Was masę kwestii organizacyjnych i logistycznych, pozwala Wam wyluzować się i poczuć klimat miejsca już od samych przygotowań a każda minuta aż po same oczepiny, to okazja do wykonania świetnych zdjęć!

Wybór pomieszczenia na przygotowania ślubne

Do przygotowań ślubnych oraz błogosławieństwa wybierzcie pokój z oknami wychodzącymi na północ. Zapobiegnie to ‘wpadaniu’ do pomieszczenia mocnych południowych promieni, dzięki czemu unikniemy ‘prześwietleń’ i wysokiego kontrastu na zdjęciach. Pięknie doświetlony południowym słońcem pokój niekoniecznie nadaje się do zdjęć.

Makijaż czy retusz zdjęć ślubnych

W erze Photoshopa i retuszu zdjęć można zakryć wszelkie niedoskonałości np. skóry, ale czy nie prościej zadbać o profesjonalny makijaż, który przykryje worki pod oczami po długim wieczorze panieńskim czy kawalerskim, i podkreśli zalety? Nie będzie trzeba stosować retuszu na każdym zdjęciu z osobna. Pamiętajcie, że makijaż nie dotyczy jedynie Panny Młodej. Nic gorszego od świecącej się skóry Pana Młodego. O różnicach w karnacji Panny Młodej i Pana Młodego należy pomyśleć z wyprzedzeniem i umówić się na wizytę w solarium. Tylko z umiarem!

Ślub – poradnik

Fotograf pasjonat na ślubie i weselu

Przygotowując listę gości przypomnijcie sobie wszystkich fotografów-pasjonatów w Waszej rodzinie. Powiadomcie ich, że fotografowanie ślubów w kościołach z reguły odbywa się po okazaniu księdzu ‘licencji’ wydanej przez kurię. Nieświadomy fotograf-amator może przeszkodzić w fotografowaniu najważniejszych momentów uroczystości wynajętemu fotografowi, a to przecież od niego, a nie od np. ‘stryja’ będziecie egzekwowali konkretne efekty jego pracy.

Światło w kościele

Fotografia to malowanie światłem, dlatego tak dużo zależy od ilości światła wpadającego do wnętrza kościoła zarówno starego drewnianego czy murowanego jak i do nowoczesnych budynków kościelnych. Każde z tych miejsc ma swój klimat, ale efekt na zdjęciach będzie również zupełnie inny. Zdarza się, że we współczesnych budynkach kościelnych nie znajdziecie klimatu, który będzie w zabytkowej katedrze czy najstarszym drewnianym kościele w mieście.

Ciekawostka! Niejednokrotnie kościół wybierany przez Parę Młodą nie jest parafią Panny Młodej czy Pana Młodego ze względu na mało urokliwy charakter budynku.

Fotograf i operator kamery na ślubie

Skontaktujcie fotografa z operatorem kamery lub podeślijcie im namiary by mogli zapoznać się ze swoimi zasadami pracy. Fotograf i ‘kamerzysta’ nie muszą być wrogami podczas uroczystości, a ich praca może odbywać się w pokojowych warunkach, aby efekt zarówno zdjęć jak i filmy był najwyższej jakości!

Puste pierwsze ławki w kościele podczas ślubu

Zazwyczaj świadkowie i rodzice podczas ceremonii są w najbliższym otoczeniu Pary Młodej. Świadkowie siedzą tuż za Parą albo z boku, a rodzice na ślubie zazwyczaj zajmują miejsca w pierwszych rzędach, ponieważ to oni jako drudzy po Parze Młodej powinni być zauważeni przez fotografa. Często, w szczególności w dużych kościołach, pierwsze rzędy krzeseł czy ławek pozostają puste i nie są zajmowane przez „nieśmiałych” gości. Wówczas dystans dzielący Parę Młodą od pierwszych gości jest ogromny i fotografowi trudniej jest wykonać zdjęcia pokazujące np. reakcje rodziny czy znajomych. Kiedy dystans między Parą Młodą a rodzicami jest niewielki, wówczas z większą swobodą mogę uwiecznić np. moment składania przysięgi i reakcję rodziców.

Stres na ślubie – gesty i mimika

Ślub jest stresującym wydarzeniem, jednak nie dajcie się zjeść stresowi. Wasze zachowanie, gesty, mimika, przerażenie w oczach:) zostaną zarejestrowane. Bądźcie pogodni i uśmiechnięci, starajcie się być naturalni, zerkajcie na siebie podczas ślubu, nie pozujcie i nie gestykulujcie w stronę fotografa, jeśli zależy Wam na reportażowych, naturalnych zdjęciach. Pokażcie księdzu Wasze pozytywne nastawienie, na pewno odwdzięczy się sensownym kazaniem 🙂

Przysięga ślubna – o czym pamiętać?

Przed przysięgą zostaw bukiet na klęczniku bądź przekaż go świadkowi. Bukiet w trakcie składania przysięgi a w szczególności zakładania obrączek może trochę przeszkadzać 🙂

Podczas przysięgi stójcie naprzeciwko siebie. Przysięga składana jest przyszłemu małżonkowi i to jemu powinniście patrzeć w oczy, a nie księdzu czy urzędnikowi USC. Wówczas łatwiej też fotografowi ślubnemu wykonać dobre zdjęcia z tej części ceremonii. Zdarza się, że po nałożeniu obrączki Pan Młody całuje obrączkę. Nie swoją! Panny Młodej! 🙂 Jeśli świadkowie razem z Parą Młodą wzywani są przez księdza do ołtarza [sic], niech nie otaczają Pary Młodej i nie zasłaniają jej.

Pomyłka podczas ślubu lub wesela

Nic lepiej nie rozładowuje napięcia jak pomyłka podczas ślubu:) A pomyłki zdarzają się na każdym, bez wyjątku, więc nie stresujcie się, gdy i Wam się jakaś przytrafi.

Wejście i wyjście z kościoła podczas ślubu

Podczas wejścia i wyjścia z kościoła zachowajcie spokój, nie spieszcie się, idźcie dostojnie i pogodnie, patrzcie przed siebie albo na gości. Starajcie się unikać patrzenia w podłogę. Marsz czy inna melodia grana na wyjście z kościoła jest wystarczająco długa i nie skończy się w połowie drogi do wyjścia.

Składanie życzeń po ceremonii ślubnej

Gdy przewidujecie składanie życzeń tuż po uroczystości, pamiętajcie by ustawić się w takim miejscu, by nikomu nie przeszkadzać, a już na pewno nie kolejnej Młodej Parze, która w stresie czeka na swój ślub:) Wybierzcie miejsce zacienione, abyście nie stali w pełnym słońcu. Moment składania życzeń zdecydowanie ładniej prezentuje się na zdjęciach wykonanych w pobliżu kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego niż we wnętrzach lokalu weselnego.

Droga z kościoła na wesele

Nie spieszcie się w drodze na wesele. Poczekajcie aż wszyscy goście dojadą do lokalu weselnego, zaparkują swoje samochody, przygotuję się, aby mogli przywitać Was, a fotograf z pewnością uwieczni tę chwilę.

Wesele – poradnik

Brak osoby prowadzącej wesele

Gdy organizujecie kameralne wesele albo rodzinne spotkanie w restauracji, nie rezygnujcie z zatrudnienia osoby prowadzącej imprezę, a jeśli możecie powierzyć tę funkcję menadżerowi lokalu, to skorzystajcie z niej. Ciężko być wodzirejem na własnym weselu a goście mogą być zdezorientowani co mają teraz zrobić, gdzie stanąć, jak się zachować, tym bardziej, że dla niektórych gości, tego typu kameralna impreza (nietypowe wesele) może być pierwszą w życiu.

Oświetlenie na weselu

Jeden z najważniejszych podpunktów tego artykułu. Podczas wyboru lokalu na wesele sprawdźcie go pod kątem oświetlenia po zmroku, w szczególności, gdy Wasze wesele odbywa się w miesiącach, gdy słońce zachodzi dość szybko. Bywa, że wesela w całości odbywają się po zmroku np. w październiku i oświetlenie sztuczne jest w takim lokalu kluczowe. Klimat na zdjęciach tworzą: oświetlenie główne lokalu, rozwieszone lampki tzw. girlandy, czy lampiony a także kolorowe oświetlenie rozstawione przez zespół albo DJ’a. Jeśli oświetlenie nie będzie sprzyjało fotografowaniu, będzie to widać na wykonanych zdjęciach ślubnych. Warto zająć się tym tematem na etapie przygotowań ślubnych.

Rzucanie welonem podczas wesela

Moment rzucania welonem przez Pannę młodą stojąca w ‘kółeczku’ jest trudny do sfotografowania, tym bardziej, jeśli tańczące wokół panny zasłaniają Pannę Młodą. A może rzucać bukietem do panien stojących w jednej linii za Panną młodą tak jak w zwyczaju mają Panny Młode podczas ślubów międzynarodowych? Jest to z pewnością efektowniejsze od polskich ‘kółeczek’, których podczas wesela jest i tak wiele a jednocześnie efektowniej wygląda na fotografii ślubnej.

Dobry świadek na ślubie i weselu – kto to taki?

Dobry świadek, to osoba, która zdejmie z Was ciężar nieprzewidzianych sytuacji, gdyby takie przytrafiły się w dniu Waszego ślubu. Pomyłka przy rezerwacji pokoju hotelowego dla rodziny? Brak dania wegeteriańskiego dla osoby niejedzącej mięsa? Pomoc przy zszyciu porwanej sukni ślubnej? Nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji awaryjnych, ale można być spokojnym, jeśli polega się na swoich Świadkach, a Wy w tym czasie jesteście do dyspozycji fotografa! 🙂

W dniu ślubu bądźcie uczestnikami a nie organizatorami imprezy

Poproście o pomoc rodzinę, znajomych czy świadków i oddelegujcie zadania organizacyjne, które należy wykonać w dniu ślubu. Zamiast zajmować się kwestiami organizacyjno-logistycznymi np. zamawianiem taksówki dla uczestników wesela, znajdźcie czas na rozmowę z gośćmi, dobrą zabawę i po prostu cieszcie się dniem ślubu, a wszystkie te momenty zostaną uwiecznione przez fotografa. Z mojego punktu widzenia tego typu spontaniczne zdjęcia są jednymi ważniejszych.

Zabawy oczepinowe na weselu

Patrzenie na przaśne zabawy oczepinowe bywa niekiedy żenujące, a co dopiero ich fotografowanie! Dowiedzcie się jakie zabawy planuje DJ czy zespół podczas Waszego wesela i ustalcie na co mogą sobie pozwolić a na co nie, byście nie wstydzili się za nich przed wszystkimi gośćmi.

Wybierzcie właściwego fotografa ślubnego

Zapewne zastanawiacie się jak wybrać fotografa ślubnego? Spotkajcie się z fotografem i omówcie możliwości oraz Wasze oczekiwania. Ustalcie szczegóły współpracy, zakres zdjęć, miejsca na pamiątkową sesję z rodziną czy plener w dniu ślubu. Nie pozostawiajcie tych kwestii losowi. Aby wykonać dobre zdjęcia musi być na nie odpowiedni moment oraz oświetlenie.

Jeśli jesteście na etapie organizacji własnego ślubu i wesela, i poszukujecie fotografa, sprawdźcie moje reportaże ślubne a także wybrane zdjęcia z portfolio. Do zobaczenia! Paweł