5 Sposobów jak Zaoszczędzić na Ślubie i Weselu

21 maja, 2015 By

 
Organizacja ślubu i wesela to wyzwanie organizacyjne i .. finansowe. Fora ślubne kipią od porównań. Okazuje się, że rozpiętość kosztów może być olbrzymia, ale jakby nie liczyć, wydacie co najmniej kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co zrobić, aby wydać mniej, a jednak zorganizować uroczystość z klasą? Oto 5 sposobów na ślubne oszczędności, które z pewnością doceni wasz portfel.

 
1. Zróbcie kosztorys

Każde przedsięwzięcie wymaga biznesplanu. Dotyczy to także ślubu i wesela. Wypiszcie na kartce lub w pliku wszystkie koszty. Nie zapominajcie o drobiazgach, bo także one generują po zsumowaniu sporą kwotę. Kiedy już wiecie na co musicie wydać pieniądze można zacząć dopasowywać wydatki do założonego budżetu, a nie odwrotnie.

 
2. Planujcie z wyprzedzeniem, albo… last minute

Jeśli do uroczystości ślubnej pozostało sporo czasu, myślcie o organizacji z wyprzedzeniem. Wielu restauratorów czy właścicieli sal weselnych jest gotowych do sporych upustów przy rezerwacji obiektu np. rok do przodu, albo na 2-3 miesiące przed weselem. Śledźcie okazje: pod koniec sezonu ślubnego, wiele salonów z sukniami czy garniturami organizuje wyprzedaże modeli z poprzedniej kolekcji. Różnica w cenie? Nawet – 50%!

3. Nie bójcie się negocjować!

To prawda, że w naszej kulturze negocjowanie ceny nie jest zbyt powszechne, ale nie ma w tym nic złego! Oferty to pewna propozycja partnera i bardzo często już samo zapytanie o możliwość upustu pozwala obniżyć koszty o kilkadziesiąt, kilkaset złotych. Restaurator proponuje koszt 200 zł od osoby i tłumaczy, że taniej naprawdę nie może? Zaproponujcie 195zł! Z dużym prawdopodobieństwem zaakceptuje waszą propozycję, a przy 100 gościach uzyskacie 500 zł oszczędności, które można wydać na bukiet ślubny albo dekoracje.

 
4. Zorganizujcie ślub w mniej popularnych miesiącach, lub w wyjątkowym terminie

Tradycyjnie, najbardziej popularnymi miesiącami ślubnymi są lipiec i sierpień, a dniem: sobota. Czemu jednak nie zorganizować uroczystości w środę przed długim weekendem, albo w marcu czy październiku? Jeśli nie planujcie uroczystości plenerowej, pogoda ma naprawdę drugorzędne znaczenie. Mniej oblegane terminy to przeważnie znacznie większy wybór ofert, miejsc i znacznie lepsze ceny. Różnica między sezonem letnim, a jesiennym, może wynieść nawet 40 %! Czy nie warto tego rozważyć?

 
5. Zróbcie to sami!

Oczywiście najwygodniej jest zlecić ślubne przygotowania profesjonalistom, jednak wiele z koniecznych wydatków można po prostu wyeliminować angażując się osobiście w przygotowania.
Bukiet ślubny czy dekoracja auta, świątyni, stołów w czasie wesela – to w sumie kilkaset – a bywa, że i 2-3 tyś złotych! Poproś przyjaciół, świadków, wybierzcie się na giełdę kwiatową, poszukajcie inspiracji w Internecie. Nurt DIY( „do it yourself”) ma się świetnie, także w wersji ślubnej! Zaproszenia, winietki, prezenty dla gości, słodycze dla dzieciaków, możesz z powodzeniem przygotować wcześniej i za naprawdę niewielkie pieniądze. Efekty mogą być bardzo ciekawe, a koszty zmaleć naprawdę znacząco!

Powodzenia!

Szukasz fotografa na slub i wesele? Sprawdź moje portfolio!


Dobry Fotograf na Wesele - Warszawa