O co zapytać fotografa ślubnego?

1. Jak długo zajmujesz się fotografią ślubną?

Fotografią ślubną zawodowo zajmuję się ponad 10 lat i jest to moje główne zajęcie, któremu poświęcam najwięcej czasu. Wykonuję również zdjęcia komercyjne m.in. zdjęcia wnętrz oraz wirtualne spacery czy zdjęcia portretowe. Dużo fotografuję prywatnie, głównie do szuflady 🙂 Od czasu prowadzę również szkolenia, najczęściej z obróbki graficznej.

2. Ile kosztuje reportaż ślubny?

W 2024 roku ceny reportaży ślubnych zaczynają się od 4450 zł. Jeśli planujecie kameralne przyjęcie i potrzebujecie fotografa na krótszy czas, zapytajcie o indywidualną wycenę. Podajcie datę ślubu, lokalizację, godziny, w jakich miałbym fotografować oraz elementy, na dokumentacji których Wam zależy, a ja prześlę Wam dopasowaną ofertę.

3. Jak długo pracujesz podczas  całodniowego reportażu ślubnego?

Całodniowy reportaż, czyli obejmujący przygotowania, ceremonię, składanie życzeń oraz wesele to, w zależności od planu dnia 11-14 godzin. Fotografowanie rozpoczynam podczas przygotowań na ok. 3 godziny przed ceremonią a kończę po oczepinach lub ok. 1.00 w nocy. Jeśli planujecie nietypowy scenariusz dnia ślubu, dajcie znać, dostosuję ofertę do Waszych potrzeb.

Ceremonia ślubna z Kościele przy Placu Zbawiciela.
Ceremonia ślubna z Kościele przy Placu Zbawiciela.

4. Czy zawsze fotografujesz przygotowania?

Nie zawsze, ale w zdecydowanej większości “tak”. Historia dnia ślubu zaczyna się już podczas przygotowań, które fotografuję w formie dokumentalnej, starając się wyłapać unikalne momenty. To świetna okazja na bliższe poznanie się z Wami oraz Waszymi najbliższymi, oswojenie z obiektywem a także dobry czas do wykonania pierwszych pamiątkowych zdjęć z rodziną. Fotografowanie przygotowań pozytywnie wpływa na fotografowanie dalszych etapów dnia ślubu.

5. Co otrzymamy w ramach reportażu?

Najważniejsze są zdjęcia. Otrzymacie je w formie plików cyfrowych w pełnej rozdzielczości a także opcjonalnie w postaci spersonalizowanej książki ślubnej, do której samodzielnie wybieracie zdjęcia i decydujecie o materiale oraz kolorze okładki. Zdjęcia otrzymacie również w formie galerii online zabezpieczonej hasłem, abyście mogli dzielić się nimi z rodziną i znajomymi. Dodatkowo już teraz podzielę się z Wami moim doświadczeniem na blogu ślubnym.

Panna Młoda z przyjaciółkami
Panna Młoda z przyjaciółkami.

6. Ile zdjęć otrzymamy?

Z całodniowego reportażu otrzymacie minimum 200-400 zdjęć i nie ma górnej granicy. Przygotuję dla Was, czyli poddam obróbce graficznej wszystkie dobre zdjęcia, które wykonam w ciągu całego dnia, w tym również zdjęcia z krótkiej sesji plenerowej oraz zdjęcia z rodziną i przyjaciółmi.

7. Czy dojazd jest dodatkowo płatny?

Jeśli planujecie ślub i wesele na terenie województwa mazowieckiego, nie musicie martwić się o dodatkowe koszty związane z dojazdem. W przypadku reportaży „wyjazdowych” dojazd oraz ewentualnie nocleg, w zależności od dystansu jaki będę musiał pokonać, są dodatkowo płatne. Chętnie natomiast skorzystam z możliwości przemieszczania się z Wami pomiędzy domem i kościołem oraz kościołem i miejscem wesela. Jest to świetna okazja do wykonania zdjęć!

8. Czym jest sesja plenerowa w dniu ślubu?

Sesja plenerowa w dniu ślubu to przeważnie 20-40-minutowa sesja portretowa wykonywana najczęściej po ceremonii lub w trakcie wesela. Jest namiastką sesji plenerowej innego dnia oraz dodatkowo jest okazją na wykonanie spontanicznych, naturalnych, emocjonalnych zdjęć, których nie da się powtórzyć innego dnia. Sesję plenerową w dniu ślubu otrzymujecie w ramach reportażu i szczerze rekomenduję tą opcję!

9. Czy rekomendujesz sesję plenerową innego dnia?

Opcję sesji plenerowej innego dnia rekomenduję osobom świetnie czującym się przed obiektywem, dodatkowo wytrwałym i zdeterminowanym, ponieważ wymaga ona zaangażowania w organizację oraz poświecenia dodatkowego czasu na przygotowanie się do zdjęć.

Kadr z sesji plenerowej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Kadr z sesji w Centrum Nauki Kopernik.

10. Jak długo będziemy czekali na zdjęcia?

Gotowe zdjęcia otrzymacie w ciągu 3 miesięcy, często jednak przekazuję je zdecydowanie wcześniej. W zależności od natężenia mojej pracy, zdjęcia możecie otrzymać już w ciągu miesiąca czy dwóch. W pierwszej kolejności otrzymacie dostęp do prywatnej galerii online, a następnie spośród nich wybierzecie zdjęcia do książki ślubnej.

11. W jaki sposób możemy zarezerwować nasz termin?

Jeśli oglądaliście moje reportaże oraz zapoznaliście się z ofertą i chcecie zarezerwować termin, chętnie spotkam się z Wami, aby poznać Wasze ślubne plany i ustalić szczegóły. Potwierdzeniem rezerwacji terminu jest podpisana umowa. Z podpisaniem umowy wiąże się zadatek, który wynosi 30%. Jeśli nie macie możliwości spotkania się w Warszawie, możemy umówić się na rozmowę telefoniczną lub na Skype, a formalności dopełnimy zdalnie.

Kadr z sesji plenerowej w dniu ślubu
Kadr z sesji plenerowej w dniu ślubu.

Z przyjemnością! Strona internetowa to moja wizytówka. Gdyby nie zamieszczone na niej reportaże, nie mielibyśmy okazji podjąć współpracy. Dlatego właśnie publikowanie aktualnych zdjęć, pokazujących poziom mojej pracy, jest dla mnie tak bardzo istotne. Jeśli cenicie sobie prywatność i nie chcielibyście dzielić się swoim wizerunkiem w sieci, dajcie znać, na pewno znajdziemy dogodne rozwiązanie.