Kategorie
Poradniki ślubne

Zdjęcia z przygotowań ślubnych – czy warto?

Współczesna fotografia ślubna niezależnie od oferowanych pakietów opiera się o dokumentację całego dnia ślubu, czyli tzw. reportaż ślubny, na który składają się zdjęcia z przygotowań ślubnych, ceremonii oraz imprezy weselnej albo uroczystego spotkania w przypadku kameralnych uroczystości. Zdarza się, że Pary, z którymi rozmawiam, niechętnie podchodzą do fotografowania przygotowań argumentując, iż „nie ciekawego nie będzie się działo, raptem makijaż i fryzura” 🙂 Jeśli pod pojęciem fotografowania rozumiemy tylko zdjęcia Panny Młodej w trakcie przygotowania makijażu i fryzury, to i ja również nie chciałbym takich zdjęć 🙂 Dla mnie fotografowanie podczas przygotowań, to coś więcej. To element, który można pokazać na zdjęciach na wiele sposobów, a także jest to środek do osiągnięcia ważnego celu: wykonania bardziej naturalnych zdjęć podczas dalszych części dnia.

1. Zdjęcia z przygotowań ślubnych jako sposób nakreślenia tła wydarzeń

Stalowa 52 - Warszawa - Przygotowania ślubne
Przygotowania ślubne w Stalowa 52 w Warszawie

Zdecydowanie jestem zwolennikiem wykonywania zdjęć z udziałem ludzi i mniej cieszy mnie fotografowanie martwej natury, jednak dla nakreślenia tła wydarzeń warto jest wykonać kilka ujęć lokalizacji, aby przybliżyć kontekst osobom, które oglądają zdjęcia, a nie miały okazji być uczestnikami uroczystości. Takie zdjęcia często wykonuję podczas przygotowań, np. gdy Para Młoda organizuje ślub i wesele w jednej lokalizacji. Mogą to być zdjęcia bez udziału ludzi lub pokazujące ich nie bezpośrednio.

2. Poznajmy się podczas przygotowań ślubnych

Poznajmy się podczas przygotowań ślubnych

Przygotowania ślubne to również czas i dla mnie, kiedy kiedy „łapię” kontekst tj. orientuję się kto jest kim, aby w dalszych etapach reportażu zwrócić szczególną uwagę na przykład na rodziców czy „dziadków”. To czas kiedy bliżej mogę poznać nie tylko Parę Młodą, ale także rodzinę i przyjaciół w mniej oficjalnych warunkach niż ceremonia kościelna. Wreszcie to czas kiedy wszyscy, zarówno ja jako fotograf, jak i Wy jako modele, oswajamy się z sobą i obiektywem. To czas kiedy mogę poobserwować Was przed obiektywem i przekazać Wam cenne wskazówki.

3. Przygotowania ślubne – makijaż i fryzura

Przygotowania ślubne z rodziną i przyjaciółkami

Wrócę do wątku makijażu i fryzury 🙂 Gdyby fotografowanie przygotowań ograniczyć do zdjęć „krok po kroku” z przygotowania makijażu czy fryzury, ciężko byłoby wówczas mówić o reportażu. Aby móc stworzyć ciekawą historię potrzebujemy ludzi oraz interakcje między nimi. Jeśli dysponujecie większą przestrzenią i macie możliwość zaproszenia szerszej rodziny lub przyjaciół na Wasze przygotowania ślubne, zróbcie to, a przekonacie się, że wcale nie musicie mieć gotowego planu na przygotowania ślubne. Po prostu wystarczy, że będziecie naturalnie zachowywać się w towarzystwie najbliższych Wam osób, a zdjęcia będę wykonywał „przy okazji”.

Czy przekonałem Was do zdjęć z przygotowań ślubnych?

Zdjęcia reportażowe z przygotowań ślubnych

Fotografowanie przygotowań to możliwość uchwycenia kontekstu, bliższego poznania się i oswojenia z obiektywem, co daje nam nie tylko wymierną korzyść w postaci zdjęć, ale również swobodniejszą atmosferę podczas dalszych części, czyli ceremonii i wesela, tak więc nawet, jeśli nadal nie jesteście w 100% przekonani do samych zdjęć z przygotowań ślubnych, to potraktujcie je jako inwestycję w zdjęcia z dalszych etapów dnia ślubu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *