Fotograf na kameralne wesele w Warszawie

Planujecie kameralny ślub i wesele? Warszawa daje ku temu wiele możliwości! Z tego tekstu dowiecie się co wziąć pod uwagę przy organizacji kameralnej uroczystości, jakich błędów unikać oraz jak wybrać fotografa na kameralne wesele.

Coraz częściej Pary Młode rezygnują z dużych uroczystości weselnych i myśląc o ślubie oraz świętowaniu po samej ceremonii, wybierają kameralną imprezę, na którą zapraszają najbliższą rodzinę i przyjaciół.

Kameralne wesele to zwykle coś więcej niż tylko krótki obiad po zaślubinach. Ma wszystkie cechy normalnego wesela, a więc tańce, całonocną celebrację, wspólne ucztowanie i cieszenie się świętem Pary Młodej, ale odbywa się zwykle w dużo mniejszym gronie.

Przeważnie kameralne wesele to impreza zorganizowana dla 20-50 osób, która odbywa się w mniejszej sali weselnej, restauracji, hotelu czy w plenerze.

Kameralne wesele – zalety

Fotografowałem dziesiątki uroczystości ślubnych i miałem zaszczyt jako fotograf uczestniczyć w wielu imprezach. Wesele w pałacu, w stodole, w zamku, a nawet w uroczysku, to niezapomniane uroczystości, ale przyznam, że kameralne wesela również wspominam z dużym sentymentem.

Kameralne wesele ma wiele zalet i to nie tylko dla Pary Młodej, ale także dla gości.

Zacznijmy od kosztów. W czasach galopującej inflacji i cen, które bardzo trudno zaplanować na wiele miesięcy do przodu, nie pozostaje to bez znaczenia. Kameralne wesele zwykle będzie dużo tańsze niż ogromna uroczystość i jest to kwestia dość oczywista. W tym wypadku jednak taniej wcale nie oznacza gorzej. Kameralne wesela można zorganizować w każdym wariancie: z pompą, skromnie, dobierając to co nam najbardziej pasuje i wpisuje się w nasze marzenia o idealnej uroczystości.

Wśród innych zalet mniejszej uroczystości warto wymienić:

  • Mniejsze wyzwanie organizacyjne. Wbrew pozorom ślub i wesele to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i organizacyjne właśnie. Transport, zakwaterowanie, połączenie preferencji kulinarnych wielu gości, to zawsze trudne zadanie. Do tego trzeba jeszcze dodać wszystkie elementy związane z formalnościami ślubnymi, z prezencją Pary Młodej, z terminarzem itp. Uroczystość dla kilkudziesięciu osób zorganizujemy dużo szybciej i z pewnością będzie to mniej stresujące, niż połączenie potrzeb i zadowolenie setki gości w różnym wieku.
  • Większe możliwości wyboru miejsca i czasu uroczystości. Nie jest tajemnicą, że duże wesela, w popularnych i modnych miejscach planuje się często na wiele miesięcy, jeśli nie lat do przodu. Szczególnie trudno o termin w każdym sezonie ślubnym, czyli od maja do września. Kameralne wesele zorganizujemy w bardzo wielu lokalizacjach – nie potrzebujemy w takim wariancie obiektu na wyłączność czy ogromnej Sali, która pomieści bardzo wielu gości. Sprawdzi się tutaj sala restauracyjna, ogród niewielkiego hotelu, czy eventowy namiot ustawiony nawet w przydomowym ogrodzie! Mniejsza liczba gości daje pole do wykorzystania wyobraźni i wiele opcji, które trudno wykorzystać przy naprawdę dużym weselu.
  • Większa intymność uroczystości. Ogromne wesela, na którychgościmy bliższą i dalszą rodzinę, to często świetna okazja do jedynego w swoim rodzaju spotkania. Jednak w grupie 100 czy nawet 150 osób trudno o intymność uroczystości. Para Młoda dysponując około 7, maksymalnie 10 godzinami wesela ma problem, aby zamienić z każdym chociaż kilka zdań, nie mówiąc już o dłuższej konwersacji. Zwykle trudno jest też o większą integrację gości i tu wygrywają kameralne wesela, na których i młodsi i starsi, zwykle bawią się świetnie i co jeszcze lepsze, naprawdę razem!
  • Mniejszy wysiłek dla Pary Młodej, więcej luzu. Impreza, na której gościmy mniejszą liczbę osób zwykle jest dla Młodych mniej męcząca, mniej wymagająca i pozwala wyjść z konwencji powagi, wprowadzić więcej zabawy i luzu. Znając świetnie zaproszonych gości, nie musimy aż tak bardzo „wchodzić w rolę”, możemy po prostu być sobą. W końcu wesele jest przede wszystkim dla Młodych, czyż nie?

Jak zorganizować kameralne wesele?

Organizując kameralne wesele warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Pomogą one przygotować plan imprezy i uniknąć niepotrzebnych, a bywa, że i kosztownych błędów.

  • Ile osób chcemy zaprosić? Wbrew pozorom nie jest to takie proste pytanie. Dobrze zrobić listę i skonsultować ją z rodzicami i bliską rodziną. Już na tym etapie często pojawiają się tarcia, a o ile w przypadku dużego wesela +/- 10 osób nie robi różnicy, o tyle przy kameralnej uroczystości, faktycznie może zmienić nasze plany.
  • Jakim budżetem dysponujemy? Z faktami dyskutuje się ciężko, dlatego lepiej przyjąć je do wiadomości. Określając możliwy budżet warto wziąć pod uwagę zmienność cen, ale także to, że zwykle wydajemy trochę więcej niż zakładaliśmy. Pary Młode mówią często o tym, że finalnie koszty organizacji ślubu i wesela były co najmniej o 20, 30 % wyższe niż na początku zakładały.

Fotograf na kameralne wesele w Warszawie

Organizując kameralną uroczystość np. przy okazji ślubu cywilnego, warto pamiętać także o tym, że z pewnych rzeczy nie warto rezygnować. Nawet jeśli nie planujemy całonocnej uroczystości, a wyłącznie dłuższą kolację czy przyjęcie, warto pamiętać o zdjęciach ślubnych.

Czy fotograf na kameralne wesele to dobry pomysł? Z całą pewnością tak! Pamiętajcie, że uroczystość ślubna i wesele, nawet niewielkie, to wyjątkowy moment w Waszym życiu, który wymaga wyjątkowej oprawy i pięknej pamiątki, jaką są dopracowane zdjęcia.

Dobrze pamiętać, że zdjęcia wykonane przez rodzinę i znajomych, mają zupełnie inny charakter niż te, które zrobi profesjonalny fotograf. Jestem pewien, że oglądając moją galerię, przyznacie mi rację!

Jak wygląda moja oferta?

  • W wariancie pierwszym wykonam dla Was zdjęcia z ceremonii + podczas 4 godzin wesela. Otrzymacie piękny reportaż ślubny, którym będzie można potem podzielić się z uczestnikami przyjęcia i wspólnie wspominać ten wyjątkowy czas!
  • W wariancie drugim, wykonam zdjęcia podczas przygotowań, ceremonii + 4 godziny wesela. To rozbudowana forma reportażu, która pozwala uchwycić wszystkie emocje tego wyjątkowego dnia i jest szczególnie lubiana przez Młode Pary.

Profesjonalne zdjęcia ślubne idealnie będą wyglądały w formie papierowej – dlatego zawsze namawiam do przygotowania książki ślubnej. W czasach cyfrowych, kiedy zdjęcia oglądamy na ekranie telefonu lub monitorze telewizora, możliwość wzięcia fotografii do ręki, pozostaje fantastycznym przeżyciem, które warto sobie podarować.

Zapraszam do kontaktu!

Wasze kameralne wesele w Warszawie lub okolicy już niebawem? Planujecie uroczystość na kolejny rok? Zapraszam do kontaktu! Wspólnie ustalimy najlepszą dla Was opcję, a ja zadbam o to, żeby zdjęcia z uroczystości były zachwycające!