Uroczysko Zaborek to jedno z tych miejsc, które znajdziesz na Slowhop z oceną “mistrzostwo świata”. Na dzień dobry otrzymujesz mapę terenu, bo kompleks zajmuje ponad 70 hektarów. O historii miejsca nie będę przynudzał, możesz poczytać na oficjalnej stronie Zaborka. Klimat miejsca postaram się zobrazować kilkunastoma zdjęciami, które wykonałem w przededniu ślubu Agaty i Thomasa. Już po przekroczeniu bramy wjazdowej pomyślałem, że to świetne miejsce, aby przyjechać tutaj z rodziną, a do Zaborka przyjeżdżają podobno i arabscy szejkowie i amerykańskie gwiazdy rocka. Idąc tym tropem Agata i Thomas postanowili zaprosić gości nie tylko z Polski, ale również zza granicy. Świętowanie zaczęli w luźnej atmosferze przy ognisku, a ja miałem okazję to spotkanie uwiecznić. Jak wyglądał ślub i wesele w Uroczysku Zaborek?
Warto zaznaczyć, że Uroczysko Zaborek, znajduje się kawałek od Warszawy – w okolicy Janowa Podlaskiego. Ma to swoje plusy i minusy, z pewnością jednak wymaga pewnej logistyki.
Agata i Thomas wybrali to miejsce ze względu na klimat, a że planowali i tak ślub humanistyczny, nie było konieczności przemieszczania się ani do kościoła, ani do urzędy stanu cywilnego. Goście, tak jak wspomniałem, dojechali tutaj w przeddzień imprezy.
Ślub Humanistyczny w Uroczysku Zaborek
Przyznam szczerze, że to był mój pierwszy raz, kiedy miałem okazję uczestniczyć w ceremonii ślubu humanistycznego. Na kilka miesięcy przed ślubem otrzymałem od Agaty i Thomasa komplet informacji włącznie ze scenariuszem i treścią przysięgi i już w trakcie czytania na ekranie monitora wiedziałem, że będzie bardzo emocjonalnie. W rzeczywistości było nie tylko emocjonalnie, ale również ciepło i rodzinnie, a miejsce idealnie dopełniało atmosferę tego dnia. Ceremonię genialnie poprowadziła Natalia z ekipy “Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk”.
Warto wspomnieć, że ślub humanistyczny, o którym więcej piszę w moim artykule, to ceremonia o bardzo intymnym charakterze, najczęściej bardzo przemyślana, poruszająca emocje i wywołująca u gości wzruszenie.
Taki ślub najczęściej organizuje się właśnie w plenerze, a przysięgę Państwo Młodzi piszą sami. Jest tu więc miejsce na pewną dowolność, nikt nie powtarza takich samych formułek – z pewnością jest to opcja dla osób, którym zależy na tym, aby uroczystość była przede wszystkim maksymalnie dopasowana do ich pragnień i potrzeb.
Ślub humanistyczny w Uroczysku Zaborek udał się znakomicie, było naturalnie, wzruszająco, bez zadęcia i spiny. Po prostu pięknie! Zresztą, sami zobaczcie te emocje!
“Slow Wedding” w Uroczysku Zaborek na Podlasiu
Po ślubie humanistycznym, przyszedł oczywiście czas na wesele. Wystrój Sali i wszystkie atrakcje, były utrzymane w rustykalnym klimacie. Samo Uroczysko Zaborek idealnie nadaje się właśnie na taką uroczystość, jeśli szukacie pałacowych klimatów czy elegancji przez duże „e” to raczej nie jest to właściwe miejsce.
To co wyróżnia Uroczysko Zaborek to świetna kuchnia. Tutaj także stanęła na wysokości zadania. Były dania kuchni polskiej, znakomity stół z tradycyjnymi przysmakami, rzemieślnicze piwa.
Rustykalnie nie oznacza jednak tutaj „bez gustu”. Wszystko – jedzenie, sala ślubna i otoczenie – są sielankowe, ale po prostu piękne. Właściciele bardzo konsekwentnie realizują tutaj ideę „wsi spokojnej” i trzeba przyznać, że robią to w najlepszym możliwym stylu.
Luźna atmosfera i brak pośpiechu sprzyjają naturalnym zdjęciom ślubnym. Innych tego dnia nie wykonałem. Dodatkowo wygospodarowaliśmy czas na “kilka” zdjęć plenerowych w rewelacyjnej atmosferze, którą ciężko byłoby odtworzyć innego dnia.
Uroczysko Zaborek na wesele, ślub – dla kogo, czy warto wybrać?
Do Uroczyska, tak jak wspomniałem na wstępie, warto wybrać się rodzinnie i sprawdzić, czy klimat nam odpowiada. Miejsce ma rozmach, ale z pewnością nie jest to opcja na wesele dla wszystkich.
Zaborek wydaje się krainą z bajki, jeśli szukamy miejsca z klimatem rustykalnym, marzy nam się ślub w plenerze, naturalność i brak zadęcia. Tu czas trochę się zatrzymał. Nie ma sterylnych białych wnętrz, a kuchnia nie serwuje dań, które wyglądają jak z katalogu, ale za to wszystko jest naturalne, piękne i smaczne.
Uroczysko Zaborek spodoba się także dzieciom. Na ślubie i weselu Agaty i Thomasa, była bryczka, był klimat jak w dawnym dworze – dla rodzin, które na co dzień mieszkają w mieście i nie znają takich atrakcji, takie wesele może być jak małe wakacje.
A teraz czas na historię ślubną z Uroczyska Zaborek! Zapraszam!
Uroczysko Zaborek – opinie, czyli plusy i minusy
Uroczysko Zaborek to miejsce niezwykłe i większość plusów może być tu minusami dla niektórych i odwrotnie! Położenie na uboczu zapewnia spokój, ale utrudnia logistykę. Wiejski klimat jednym odpowiada, a inni go nie znoszą. Na pewno jest to jednak miejsce warte rozważenia!
Podsumowanie:
- Uroczysko znajduje się w sporej odległości od większości dużych ośrodków miejskich, 180 km od Warszawy, około 140 km od Lublina i Białegostoku – trzeba będzie więc tutaj dojechać i pomyśleć o zakwaterowaniu gości najlepiej na 2 noce.
- Dojazd może być utrudniony, nie prowadzi tu żadna autostrada, co dla niektórych z pewnością może być dodatkową zaletą.
- Uroczysko ma klimat rustykalny, a więc nie będzie się tutaj podobało osobom, które cenią elegancję, styl pałacowy. To może być plusem dla jednych a minusem dla drugich.
- Zaborek nadaje się idealnie na wielkie rodzinne wesele w dawnym stylu, w tym na ślub rustykalny, mniej na eleganckie przyjęcie.
Jeśli również marzycie o ślubie w plenerze zobaczcie koniecznie mój reportaż z Osady Młyńskiej i Pałacu Zdunowo. Jeśli jednak chcecie zorganizować wesele w Warszawie i cenicie raczej klasykę i elegancję, sprawdźcie moje realizacje: z wesela w restauracji Amber Room i reportaż ślubny z Villi Foksal.