Kategorie
Artykuły ślubne

Ślub w plenerze? Wybierzcie ślub humanistyczny!

Z roku na rok coraz więcej Par Młodych decyduje się na alternatywną formę zawarcia związku małżeńskiego. Nie czują się związani z kościołem, a forma ślubu cywilnego jest dla nich zbyt sztywna, krótka i formalna. Jakie w tej sytuacji mają opcje? Przede wszystkim ślub humanistyczny!

Czym właściwie jest ślub humanistyczny?

Jest to symboliczna, niereligijna i osobista forma zawarcia związku małżeńskiego. W Polsce nie ma mocy prawnej, chociaż w wielu krajach już jest prawnie wiążąca, np. w Szkocji i Irlandii.

Pary, które decydują się na ten rodzaj ceremonii, stawiają przede wszystkim na jej osobisty i emocjonalny charakter. Ślub humanistyczny – jak żaden inny ślub – pozwala na stworzenie scenariusza, w którego centrum jest sama Para Młoda.

Jak zorganizować ślub humanistyczny? Przysięga podczas ślubu humanistycznego w stylu rustykalnym
Ceremonia ślubu humanistycznego w plenerze prowadzona przez Natalię z ekipy „Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk”

Przebieg ślubu humanistycznego

Podczas ceremonii humanistycznej najważniejsza jest Para. Mistrz ceremonii opowiada o historii poznania zakochanych, o tym, co ich łączy, jakie mają plany na przyszłość, jak najbardziej lubią spędzać czas. Pojawiają się także zabawne historie związane z najbliższymi osobami obecnymi na ślubie. Zdarza się, że przyjaciele lub rodzice zabierają głos – mogą być to przygotowane przemówienia lub też odczytanie wybranego fragmentu wiersza.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów jest oczywiście chwila składania przysiąg małżeńskich. Najczęściej są one napisane osobiście przez Parę Młodą. Wtedy możecie być pewni, że każdy uroni łzę na ceremonii!

Dzięki personalnemu charakterowi ślubu humanistycznego, wszyscy Goście czują się włączeni w jego przebieg. Poznając szczegóły początków miłości Pary, jeszcze bardziej przeżywają tę chwilę, której są świadkami.

Bańki mydlane na ślubie humanistycznym. Dowiesz się jak zorganizować ślub humanistyczny.
Ślub humanistyczny to świetna opcja dla osób ceniących sobie indywidualny charakter ceremonii ślubnej.

Zalety ceremonii humanistycznej – okiem fotografa ślubnego

Ślub humanistyczny daje możliwość wyjścia poza mury kościoła czy USC i organizację uroczystości w praktycznie każdej lokalizacji. Nieograniczone możliwości związane z wyborem miejsca ceremonii sprawiają, że nie tylko treść scenariusza, ale także otoczenie – mogą lepiej odzwierciedlać charakter Pary Młodej i to staram się uwiecznić na fotografiach ślubnych. I wtedy już wiem, że ten ślub będzie wyjątkowy.

Jednocześnie Goście czują, że ślub humanistyczny jest niezwykle ważny dla Pary Młodej, a ich wkład w przygotowanie scenariusza był znaczący. Dzięki temu jeszcze bardziej doceniają fakt, że mogą uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Nie raz słyszałem, gdy właśnie w taki sposób Goście dziękowali Parze Młodej za zaproszenie na ślub.

Goście spotykają się w okolicznościach, które nie krępują i nie stresują, nie zmuszają do sztucznych zachowań. Pozwala to na swobodne wyrażanie emocji – radości, wzruszenia, a czasem nawet zaskoczenia. Osoby biorące udział w ślubie humanistycznym nie czują, że muszą dostosowywać się do jakichś norm, co byłoby konieczne w przypadku obecności w kościele lub urzędzie.

Obejrzyj reportaż ze ślubu humanistycznego

Jeśli rozważacie organizację ślubu humanistycznego obejrzyjcie mój reportaż ze ślubu i zaczerpnijcie trochę inspiracji. Wystarczy kliknąć w poniższe zdjęcie 🙂

Reportaż ze ślubu humanistycznego w plenerze - Uroczysko Zaborek
Uroczysko Zaborek – idealne miejsce na ślub plenerowy i wesele w sielskim klimacie!

Q&A o ślubach humanistycznych

Jeżeli macie jeszcze pytania na temat ślubu humanistycznego, zachęcam Was do obejrzenia Q&A:

Artykuł powstał we współpracy z Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk – największą firmą w Polsce, zajmującą się prowadzeniem i propagowaniem idei ceremonii humanistycznych.

W odpowiedzi na “Ślub w plenerze? Wybierzcie ślub humanistyczny!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *