Kategorie
Artykuły ślubne

Jak zorganizować idealny ślub i wesele?

Ślub to wydarzenie, które działa na naszą wyobraźnie i serce. Dzień, w którym planujemy uroczystość ma być idealny, cudowny i wypełniony emocjami po brzegi. Często jednak zdarza się nam zapominać, że mimo naszych najlepszych chęci i ciężaru oczekiwań, które na nim spoczywają, jest to ciągle tylko JEDEN dzień, który łatwo przeładować nadmiarem planów i drobiazgów.

W efekcie nie skupiamy się na tym co najważniejsze. Zamiast przede wszystkim spędzić ten dzień ze sobą i z tymi, z którymi chcemy świętować naszą miłość, oddajemy swój bezcenny czas czynnościom i zdarzeniom, które nie do końca mają znaczenie.

Ślub to pewnego rodzaju projekt. Takie praktyczne podejście wydaje się na pierwszy rzut oka przesadzone, ale w rzeczywistości ma sens. Jeśli organizacja ma przebiegać bez zakłóceń, musimy ustalić pewne priorytety. Wiele par organizujących uroczystość daje się porwać rzece pomysłów, w efekcie zderzając się z wszechobecnym nadmiarem i niedopasowaniem do swoich potrzeb.

Sytuację tę łatwo porównać np. do przygotowywania dekoracji świątecznych czy ubierania choinki. Oczywiście może nam się podobać złoto i blichtr, uwodzić nas mogą rustykalne dodatki i grające pajacyki, ale jeśli zdecydujemy się w jednym miejscu zgromadzić to wszystko, efekt może być po prostu komiczny.

Podobnie jest z dniem ślubu. Nie warto wypełniać go wszystkim co przyjdzie Wam do głowy, bo efektem będzie wyłącznie nerwowość i stres, a tego w tym wyjątkowym dniu lepiej zdecydowanie unikać!

Jak więc zorganizować Wasz ślubny dzień, żeby był faktycznie niezapomniany i piękny?

1. Recepta na idealny ślub i wesele – planujcie z kartką i ołówkiem, wykreślajcie połowę

Tak jak w przypadku każdego projektu, planowanie dnia ślubu jest wyzwaniem, któremu trzeba poświęcić czas i odrobinę wysiłku. Warto zrobić listę czynności do zrobienia, a potem… wykreślić połowę. Pamiętajmy, że wszystko to, co da się zrobić wcześniej, powinno być z całą pewnością zrobione innego dnia.

Dzień ślubu powinien być dniem, w którym planujemy TYLKO niezbędne czynności. Pani Młoda i Pan Młody, nie powinni więc być zaangażowani w żadne dodatkowe aktywności w dniu ślubu. Najlepiej z zegarmistrzowską precyzją zaplanować wszystkie niezbędne elementy przygotowań i rozpisać je na kartce, tak jak planujemy dzień pracy, czy inny ważny projekt.

Podejście „jakoś to będzie” rzadko sprawdza się naprawdę dobrze. Jeśli chcemy, aby przygotowania do uroczystości przebiegły bez stresu, warto zaplanować wszystko z pewnym marginesem błędu, brać pod uwagę, że coś może potrwać dłużej, inna rzecz może pójść nie tak.  Nie warto planować „na styk” ani wprowadzać elementów, które niepotrzebnie wydłużają ślubną listę rzeczy do zrobienia.

Podobnie rzecz ma się z liczbą weselnych atrakcji i aktywności. Pamiętajmy, że ślub jest uroczystością rodzinną, która ma przede wszystkim łączyć ludzi, a nie eventem roku, którym rywalizujemy o palmę pierwszeństwa wśród innych uroczystości.

2. Pamiętajcie, że to jest Wasz idealny ślub i wesele

Pary planujące uroczystość ślubną, bardzo często zapominają, kto jest w tym dniu najważniejszy i starają się zadowolić wszystkich uczestników uroczystości. W efekcie ślub i wesele, są raczej prezentem dla rodziców, rodziny i znajomych, a nie celebracją miłości pary, która go bierze.

Zanim przejdziecie do planowania tego wydarzenia, warto przede wszystkim wspólnie określić, czego Wam najbardziej potrzeba, na czym Wam zależy, czego chcecie uniknąć, a potem ustalić wspólne, w miarę spójne stanowisko, które przedstawicie rodzinie.

To świetny wstęp do planowania, który pozwala już na wstępie odrzucić wszystkie pomysły, które się Wam nie podobają i asertywnie podejść do oczekiwań najbliższych.

3. Idealny ślub i wesele – nie podążajcie za modą, wsłuchajcie się w siebie

W czasie trwania uroczystości, zdarza się obserwować serię niezbyt trafionych ślubno-weselnych pomysłów, które pary realizują z pewnym zażenowaniem, czasami wbrew sobie, tylko dlatego, że wydawało się im, że to modne, efektowne czy ciekawe.

Każdy ślub, podobnie jak każda para młoda jest inny – nie wszyscy musimy ten dzień przeżywać tak samo. Jedni uwielbiają huczne imprezy w dużym gronie, inni wolą kameralne przyjęcia. Dla części wesele bez tańców i oczepin to nieporozumienie, dla innych szczyt obciachu.

To co ważne, to pamiętać, że nie musicie realizować żadnych scenariuszy, które Wam nie pasują. Nie warto w imię mody zmuszać się do aktywności, na które zwyczajnie nie mamy ochoty. Pamiętajcie: to jest WASZ dzień.

4. Nie oczekujcie cudów,
przygotujcie się na nieprzewidziane okoliczności

Wiele par, które planują ślub, bierze pod uwagę tylko scenariusz ultra optymistyczny. Goście i pogoda dopiszą, wszystko pójdzie jak z płatka, a wydatki zmieszczą się w oczekiwanym budżecie.

W praktyce rzadko wygląda to dokładnie tak. Planując ślub i wesele, warto przewidzieć również plan „B” na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Pogodę trudno przewidzieć nawet latem, ktoś lub coś może się spóźnić, auta się psują, a z nawet najbardziej dopieszczonych ślubnych koszul może odpaść guzik.

Posiadanie alternatywy pomaga nam obniżyć poziom stresu i mieć względem dnia ślubu bardziej realistyczne wymagania. Pamiętajcie, że kiedy oczekujemy, że wszystko pójdzie perfekcyjnie, stawiamy poprzeczkę naprawdę wysoko. Nie o to tutaj chodzi!

5. Pamiętajcie, że chodzi
o radość z bycia razem!

Ten punkt zdaje się mieć mało wspólnego z organizacją i praktycznym podejściem, ale tak naprawdę, jest najważniejszy. Dzień ślubu i wesela jest dniem bez precedensu i po latach, wspomina się nie setkę aktywności, ale emocje, uczucia, uśmiechy i radość właśnie.

Najpiękniejsze zdjęcia ślubne, to wcale niekoniecznie te, na których Para Młoda tańczy perfekcyjny, ćwiczony tygodniami taniec, czy odpala race na torcie, ale te, które obrazują wzajemną miłość, oddanie i naprawdę gorące emocje, między tymi którzy zdecydowali się na bycie razem oraz tymi, którzy w tym świętowaniu towarzyszą. Na to naprawdę warto postawić i to, po latach, wspominamy z największym sentymentem.

Planowanie własnego ślubu to nie reżyserowanie idealnego filmu czy tła do zdjęć. Prawdziwe emocje i uczucia obronią się same. Kwestie organizacyjne i dopilnowanie szczegółów w tym najważniejszym dniu warto pozostawić w rękach zaufanej osoby, tak abyście mogli skupić się przede wszystkim na sobie i na przeżywaniu tego, co się między Wami dzieje. To przepis na idealny ślubny dzień, który zostanie w pamięci oraz na zdjęciach.