Kategorie
Poradniki ślubne

Ślub w czasach pandemii – jak zorganizować ślub i wesele w 2021?

Kończący się już rok 2020, był dla osób planujących ślub i inne duże uroczystości rodzinne trudny, ale kolejny może również być pełen wyzwań. Planujecie ślub i wesele w 2021r.? Zastanawiacie się jak je zorganizować, aby uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnego stresu? Oto kilka praktycznych podpowiedzi, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę.

Przyszłość jest trudno przewidzieć, w tym wypadku jednak można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że o ile latem może wrócimy już do przed pandemicznej normalności, to wiosna może być jeszcze objęta ograniczeniami.

Nawet jeśli duże uroczystości będą mogły się odbywać, to planując tak ważne wydarzenie jakim jest ślub, dobrze pamiętać o możliwym planie B. Pozwoli on spać spokojnie i mieć gotową odpowiedź na ewentualne zmiany w przepisach i zasadach obowiązujących w całej Polsce.

Organizacja ślubu w pandemii –  co się zmieni w 2021 r?

Tegoroczne ograniczenia dotyczyły przede wszystkim liczby gości i jeśli wiosną nie dojdzie do opanowania pandemii najprawdopodobniej będą one w jakimś kształcie utrzymane. Jeśli więc planujecie ślub w pierwszej połowie roku, bezpieczniej będzie pozostać przy wariancie bardziej kameralnej uroczystości.

Ma to swoje zalety –  śluby i wesela w ścisłym gronie rodzinnym, bez mało znanych i zapraszanych z powodu tradycji tylko, dalekich wujków i cioć, mają swój niewątpliwy urok i klimat. Łatwiej jest zorganizować takie wesele w mniejszej sali czy restauracji hotelowej –  prościej będzie więc również zarezerwować termin. Takie mniejsze wesela są też, co tu dużo mówić, bezpieczniejsze dla gości. Mniej osób to mniejsze ryzyko infekcji i mniej interakcji społecznych.

Jeśli chodzi o uroczystości kościelne i cywilne – mało prawdopodobne jest, aby bardzo duże ograniczenia obowiązujące aktualnie były utrzymane po marcu – kwietniu 2021r. Najprawdopodobniej nie będziemy także musieli brać ślubu w maseczce –  te zasady ostrożnościowe powinny zniknąć najdalej w maju 2021 r. chociaż oczywiście pewności mieć nie możemy.

Wesele w czasach pandemii –  a może w plenerze?

Jeśli planujecie ślub w drugiej połowie roku, w okresie od czerwca do września, warto rozważyć opcję ślubu i wesela w plenerze. Taka uroczystość może mieć przede wszystkim niepowtarzalny klimat, daje inne możliwości aranżacyjne, ale także jest bezpieczniejsza pod względem zagrożenia epidemiologicznego.

O ile ślub cywilny, w porozumieniu z urzędem stanu cywilnego łatwo zorganizować w innym miejscu niż sala urzędu, o tyle sama uroczystość kościelna jest trudna do przeniesienia w inne miejsce –  tu najprawdopodobniej będzie trzeba pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach.

Samo wesele w plenerze to również świetna opcja nie tylko na sezon ściśle letni. Namiot, wesele w stodole, czy zadaszonej Sali z opcją parkietu pod gwiazdami, to marzenia wielu par, które być może uda się zrealizować w tym roku łatwiej. Wielu organizatorów przygotowało się zresztą na taką ewentualność po doświadczeniach 2020 r.

Ślub w 2021 r – o tym pamiętaj!

Jeśli planujecie ślub w najbliższym roku, pamiętajcie, że może być to trudny i bardzo popularny sezon –  dlatego o dostępność wielu usług warto zadbać wcześniej.

W 2020 r. odbyło się nawet o połowę mniej uroczystości niż w poprzednich latach. Nie oznacza to, że przestaliśmy się kochać czy chcieć zawierać małżeństwa, ale wiele uroczystości zostało przeniesionych na 2021 r.

Szczególnie popularne może być lato 2021r. bo wtedy, według przewidywań wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli więc planujecie wesele i uroczystość zaślubin w tym najbardziej popularnym okresie, koniecznie rezerwujcie z wyprzedzeniem –  dotyczy to nie tylko Sali, ale także usługi związanej z oprawą muzyczną, fotografa ślubnego czy wystroju Sali.

W tym wypadku pozostawianie pewnych kwestii na ostatnią chwilę może być powodem wielu problemów i nerwów, a odpowiedniej osoby może nie udać się znaleźć.

Rada na sezon ślubny 2021 –  przede wszystkim elastyczność

Podsumowując: jeśli planujecie uroczystość ślubną w 2021 r. warto podejść do tematu niestandardowo i unikać sztampowego myślenia. Niekoniecznie musi być tłumnie i z rozmachem –  niekoniecznie również trzeba planować uroczystość w najbardziej popularnych terminach. Ślub i wesele w piątek czy któryś z dni długiego weekendu, możemy zorganizować łatwiej, bez rywalizowania z dziesiątką innych par młodych.

Warto także pamiętać o wspomnianym na wstępie wariancie awaryjnym –  optymizm jest tutaj oczywiście konieczny, ale przezorność i planowanie może nam oszczędzić wielu stresów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *