Kategorie
Poradniki ślubne

Ślub i wesele międzynarodowe – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Śluby i wesela międzynarodowe jeszcze kilka lat temu należały do rzadkości. Dziś, wraz ze zmianami w świecie, zdarzają się coraz częściej. Ponieważ w Polsce tradycja dużych imprez jest ciągle żywa, często pary pochodzące z różnych krajów i kultur, decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce i co za tym idzie na organizację uroczystości w Warszawie, okolicach czy w innym zakątku Polski. Jak zorganizować ślub międzynarodowy, dwujęzyczny? O czym pamiętać? Skorzystaj z mojego poradnika i znajdź inspiracje!

Ślub między obywatelami różnych krajów –  w tym wypadku najczęściej Polakiem, Polką a partnerem pochodzącym z innego państwa, to najczęściej uroczystość bardzo barwna, wielokulturowa i mająca nadzwyczajną energię.

Wymaga odrobinę więcej zabiegów i organizacji, ale nie należy się tym zbytnio zniechęcać! Wiele par organizuje taką uroczystość w ciągu kilku tygodni, bez większych przeszkód, nawet jeśli przebywają na stałe poza granicami Polski.

Ślubów międzynarodowych jest zresztą całkiem sporo. Pomijając wyjątkowy pandemiczny rok 2020, kiedy wszystkich ślubów było mniej, uroczystości mieszanych, w których „stroną” był obcokrajowiec, organizuje się rocznie nawet około 12-15 tys.

Ślub międzynarodowy –  organizacja i porady praktyczne

Organizacja ślubu międzynarodowego zależy przede wszystkim od formy zawierania małżeństwa. Czy będzie to ślub cywilny np. w plenerze, czy kościelny, a może międzywyznaniowy? Im więcej zmiennych i szczegółów znamy, tym łatwiej będzie określić listę potrzebnych dokumentów i procedur.

Standardowo, najprościej jest udać się lub zwrócić z zapytaniem do Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku ślubu cywilnego, urzędnik określi potrzebne dokumenty oraz podpowie, ile czasu potrzebujemy na ich przygotowanie.

Zwykle procedura nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o konieczności tłumaczenia przysięgłego większości dokumentów, o możliwych brakach formalnych, które należy uzupełnić oraz o tym, że w przypadku małżeństwa z obcokrajowcem, zgromadzenie takich dokumentów, może wymagać więcej czasu. Urząd najczęściej wymaga dostarczenia oryginałów –  skan czy wysłana mailem fotografia, to może być za mało.

Warto pamiętać, że część dokumentów możemy uzyskać wnioskując o nie online – lub upoważnić do tego rodziców.

W przypadku ślubu kościelnego ( np. ślub na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie), dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa to zwykle świadectwo chrztu, bierzmowania, odbycia nauk przedmałżeńskich –  ale tu warto również dowiedzieć się o formalności w parafii, zwłaszcza jeśli oboje mieszkamy poza Polską.

Ślub międzywyznaniowy –  o co chodzi, formalności

Ślub międzywyznaniowy to uroczystość zaślubin pomiędzy osobami wyznającymi różne religie. Taki ślub jest też możliwy z osobą niewierzącą – wtedy jest to ślub jednostronny.  

Fotograf na ślub międzynarodowy - ceremonia kościelna w Belsku Dużym
Ślub jednostronny, międzynarodowy w Polsce

Jest to zgodne z ideą ekumenizmu. Śluby międzywyznaniowe w Polsce to najczęściej ślub katolicko-prawosławny, ale śluby jednostronne również się zdarzają, procedura jednak jest trochę bardziej skomplikowana.

Ślub taki ma często duże znacznie dla jednej ze stron lub dla rodziny Pana Młodego lub Pani Młodej, którzy np. nie wyobrażają sobie braku ceremonii kościelnej, nawet jeśli przyszły zięć czy synowa pochodzą z zupełnie innej kultury lub nie są katolikami.

Wesele międzynarodowe –  sprawy organizacyjne

Organizując wesele i ślub międzynarodowy musimy rozważyć nasze potrzeby, możliwości finansowe oraz kwestie praktyczne, które bez wątpienia będą mieć znaczenie przy takiej uroczystości. Na początek dobrze odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  • Ilu gości planujemy zaprosić?
  • Jaki charakter uroczystości nam odpowiada?
  • Jaki jest nasz budżet na uroczystość (zawsze warto przewidzieć zapas minimum 10 %)
  • Jak wielu przyjezdnych gości będzie obecnych na naszej uroczystości?
  • Czy osoby, które przybędą na wesele i ślub mówią w języku polskim lub przynajmniej angielskim czy będą potrzebowały asysty np. w czasie przemieszczania się, podczas wesela itp.
  • Czy są jakieś elementy wspólne lub charakterystyczne dla naszych kultur, które chcielibyśmy wpleść w uroczystość?
  • Czy na coś trzeba uważać, aby nie urazić gości?

Odpowiedzi na te pytania pomogą określić ramy naszego wesela i ślubu i przejść płynnie do planowania.

Ślub i wesele z obcokrajowcem –  na co zwrócić uwagę przy planowaniu

Najczęściej na wesele międzynarodowe przybywa wielu gości z zagranicy, dlatego przy organizacji warto zwrócić uwagę na logistykę. Dobry dojazd z lotniska, lub przynajmniej duży węzeł kolejowy w okolicy to obowiązkowy element planowania.

Pamiętajmy, że wiele mniejszych miejscowości, nie mówiąc już o wsiach, jest słabo skomunikowane z dużymi ośrodkami miejskimi i dojazd do nich może być utrudniony oraz kosztowny.

Podobnie wyglądają kwestie zapewnienia zakwaterowania gościom. Z tego względu warto wybrać ośrodek weselno-wypoczynkowy dysponujący sporą bazą noclegową. Jest to zwykle wersja najpraktyczniejsza, a także optymalna kosztowo. Nie tracimy pieniędzy na dojazdy, a przy rezerwacji Sali, obsługi oraz noclegów, możemy liczyć na spore rabaty.

Duże ośrodki nie mają także zwykle problemu z obsługą porozumiewającą się w języku angielskim czy niemieckim, co ułatwia samodzielne załatwienie przez gości spraw meldunkowych czy komunikację w czasie wesela.

Istotne z punktu widzenia organizacji ślubu i wesela międzynarodowego jest także przemyślenie menu. Trudno wyobrazić sobie np. gości pochodzących z Indii czy innego dość odległego od nas kulturowo kraju, pałaszujących bigos i golonkę. W takim wypadku dobrze zastanowić się nad bardziej klasycznymi wersjami menu lub pozostawić gościom wybór między potrawami.

Wesele międzynarodowe – pomyśl o komunikacji!

PRzemówienie Pana Młodego tłumaczone na weselu międzynarodowym
Przemówienia Pana Młodego podczas wesela międzynarodowego tłumaczone przez Pannę Młodą

Ślub polsko-angielski, polsko-niemiecki, polsko-włoski czy każda inna wersja uroczystości międzynarodowej nie uda się dobrze, jeśli nie pomyślimy o komunikacji. Ma to zasadnicze znaczenie szczególnie w przypadku starszego pokolenia, które może czuć się wyobcowane i mieć trudności w integracji na takiej uroczystości.

Dobrze o tym zawczasu pomyśleć i zaplanować, jak gości ze sobą zintegrować. Można to zrobić na wiele sposobów –  chociażby prosząc o pomoc zespół czy tłumacza, który pomoże porozumieć się w czasie uroczystości.

Pamiętajmy, że nie jest to zadanie dla pary młodej –  a zwłaszcza nie w czasie trwania ślubu czy wesela. Uroczystość ma być waszym świętem, a nie pasmem obowiązków do zrealizowania. Do kwestii organizacyjnych lepiej oddelegować świadków, przyjaciół czy rodzeństwo.

Wesele międzynarodowe w Warszawie i okolicach –  gdzie zorganizować?

Miałem przyjemność fotografować wiele uroczystości międzynarodowych, w kilku pięknych miejscach w Warszawie i okolicach.

Jeśli szukacie na swoje międzynarodowe przyjęcie miejsca klasycznego, a jednocześnie stylowego, sprawdźcie reportaż ze ślubu Alex i Jonathana w Amber Room: https://pawelkotas.com/amber-room-wesele.

Świetnie na międzynarodowe, miejskie wesele sprawdziła się również Villa Foksal: https://pawelkotas.com/villa-foksal-wesele. Tu lokalizacja i bliskość portu lotniczego miała duże znaczenie. Wesele było bardzo stylowe, a goście zachwyceni! Dodatkowo dzięki  organizacji ślubu i wesela w okolicy Krakowskiego Przedmieścia, goście mieli okazję zobaczyć jedną z ładniejszych części Warszawy, a Para Młoda miała możliwość wykonania krótkiej sesji plenerowej w otoczeniu urokliwej zabudowy.

Jeśli myślicie o ślubie międzynarodowym pod Warszawą, miejsc i sal do wyboru jest naprawdę sporo! Rozważcie Pałac w Małej Wsi https://pawelkotas.com/palac-mala-wies-wesele czy Pałac Zdunowo niedaleko lotniska w Modlinie: https://pawelkotas.com/palac-zdunowo-wesele.

Tak Pałac Mała Wieś jak i Pałac Zdunowo, dysponują bardzo dopracowaną bazą noclegową oraz pięknym ogrodem. Jest to świetna sceneria dla zdjęć ślubnych (plenerowych) i z przygotowań ślubnych, a goście w czasie takiego wesela mają także okazje do podziwiania perełek architektury –  oba miejsca mają ciekawą historię.

Pamiętajcie, że miejsca na wesele warto rezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie ślubnym 2020/2021 –  ślubów po pandemii będzie z pewnością dużo, a najpopularniejsze terminy rozchodzą się jak świeże bułeczki!

W odpowiedzi na “Ślub i wesele międzynarodowe – sprawdź, co musisz wiedzieć!”

Profesjonalnie omówiony temat, każda para ślubna powinna zobaczyć, że trafiła na stronę profesjonalisty. Piękne portfolio, rzetelne artykuły, brawo, Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *