Kategorie
Poradniki ślubne

Jak wybrać fotografa ślubnego na swój ślub i wesele?

Ślub to szczególne wydarzenie. “Tak”, które pada tylko ten jeden raz. Pocałunek, który już nigdy nie będzie pierwszy. Rodzina wokół. Lśniące od łez sekundy z obrączką na palcu, autentyczne emocje, których nie da się zagrać po raz drugi i piąty. Zdjęcia, które wykonuje się w tym dniu, są unikatowe. Wymagają kunsztu, technicznych umiejętności oraz wiele wrażliwości. Nie każdy to ma.” Pytanie: jak wybrać fotografa ślubnego?

Magda i Tomek do dziś z zażenowaniem wspominają swoje ślubne zdjęcia… Polecany przez znajomych fotograf złamał nogę na tydzień przed weselem. Błyskawiczne poszukiwania, szybka decyzja: a potem… wielkie rozczarowanie. Zdjęcia wyszły fatalnie. I oczywiście nie można było ich powtórzyć.

Jak wybrać profesjonalnego fotografa ślubnego?

W Polsce działa obecnie ponad 10 tysięcy osób, zajmujących się fotografią ślubną. Niektórzy świetni, inni przeciętni, jeszcze inni zupełnie nie znający się na rzeczy.

Bardzo często pary poszukujące fotografa, który będzie im towarzyszył w czasie tego szczególnego momentu ograniczają się do porównania cennika reportaży ślubnych i obejrzenia kilku zamieszczonych na stronie internetowej fotografii.

Jeśli chcecie mieć pewność, że wybieracie dobrze, to zdecydowanie za mało.

Jaki wybrać fotografa ślubnego w Warszawie?

Nie jest tajemnicą, że zwykle chwalimy się najlepszymi pracami. Jeśli fotograf na swojej stronie ma tylko kilkanaście zdjęć, warto poprosić go także o inne i zobaczyć, jakie są efekty jego pracy w różnych warunkach i z różnymi osobami.

Oczywiście cena ma znaczenie. Rzadko jednak stanowi więcej niż 10 % budżetu ślubnego. Na wielu rzeczach można w tym wypadku oszczędzić, nie warto jednak oszczędzać na fotografii, którą zachowamy na lata. Prawdopodobnie każdy, łącznie z Wami, za rok czy pięć lat, zapomni zupełnie jak wyglądały dekoracje, ślubne zaproszenia czy zawieszki na butelkach z alkoholem.

Wybór fotografa na ślub – do ślubnych zdjęć wraca się po wielokroć.

Zawisną w salonie, zasłużą na specjalne miejsce na kominku, po latach pokażecie je swoim dzieciom i wnukom. Dla wielu to jedyna w życiu okazja do tego, aby wziąć udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej. W dniu ślubu wyglądamy i czujemy się wyjątkowo.

Dlatego tak ważne, aby te właśnie fotografie wykonać perfekcyjnie.

Warto również podkreślić, że w tym wypadku niekoniecznie liczy się cena i ilość, ale przede wszystkim jakość zdjęć ślubnych. O wiele wartościowsze po latach będzie dla Was tych kilkadziesiąt niezapomnianych kadrów niż 1000 zdjęć, które przegląda się właściwie bez grama emocji.

Wybór fotografa ślubnego nie jest łatwy. Pomogę Ci w tym!

Czego unikać, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając fotografa ślubnego?

  • Unikaj fotografów bez referencji, z ubogim portfolio. Pięć dobrych zdjęć nie świadczy o kunszcie.
  • Podejrzanie tanich ofert. Wykonanie zdjęć ślubnych to nie tylko praca w dniu ślubu, pleneru, ale także kilka dni działań nad zdjęciami. Niska cena to często mierna jakość.
  • Osób gwarantujących kilka tysięcy fotografii. Większość z nich będzie kiepskiej jakości.
  • Spytaj fotografa o tzw. backup sprzętowy czyli zapasowy aparat czy obiektyw oraz dyski twarde z kopią/kopiami zdjęć. Jeden, nawet najlepszy aparat może upaść, a karta pamięci zaginąć. Profesjonalista jest przygotowany na każdą, nawet najbardziej pechową sytuację.
  • Pamiętaj, że nie każdy jest specjalistą od wszystkiego. Fotograf specjalizujący się w modzie czy sesjach w studio niekoniecznie sprawdzi się w dynamicznym środowisku ślubnym. Trudno być dobrym we wszystkim.
  • Spotkaj się i porozmawiaj z fotografem przed zawarciem umowy. Tylko wtedy przekonasz się, czy jest osobą, której warto powierzyć tak odpowiedzialne zadanie. Nie mniej ważne od sprzętu i umiejętności warsztatowych są zdolności interpersonalne i osobowość fotografa.

Artykuł przygotował: Paweł Kotas – fotograf ślubny z Warszawy