Kwiaty są nieodłącznym elementem ceremonii ślubnej i wesela. Trudno wyobrazić sobie bez nich pannę młodą, kościół w którym powiecie „tak” czy stoły, przy których zasiądą Wasi goście.
Jak dobrać kwiaty i bukiet ślubny? Oto kilka wskazówek!
Bukiet – dopełnienie stylizacji ślubnej!
Najważniejsza, także w tej kwestii, jest konsekwencja i świadomy wybór całości Waszego ślubnego imagu. Spójrzcie na siebie jak na całość. Kwiaty dla panny młodej mają pasować do typu urody, sukni, dodatków, makijażu, garnituru pana młodego. Powinny być jak kropka nad „i”.
eśli Twoja suknia ślubna jest bardzo strojna a stylizacja bogata w dodatki, pomyśl o bukiecie, który będzie delikatny, subtelny, raczej niewielki. Kwiaty mają dodawać Ci blasku a nie go odbierać. Mocne kolory przyciągają wzrok, dlatego lepiej wybrać stonowane barwy i unikać mocnych kontrastów kolorystycznych.
W przypadku gdy suknia ślubna jest bardzo skromna, postaw na proste delikatne linie kroju i cięcia, wtedy bukiet może być mniej subtelny i na pewno doda Ci wyrazu i urody.
Kwiaty o mocnych, zdecydowanych barwach fotografiach ślubnych.
Przesądy ślubne – jakie kwiaty na bukiet ślubny?
Ślub to wydarzenie, któremu towarzyszy masa mniej lub bardziej znanych przesądów. Mówi się, że w ślubnym bukiecie nie powinny znaleźć się róże (są cierniste, zwiastują trudne życie), wrzosy (zapowiadają łzy), lilie czy kalie, bo kojarzone są raczej ze śmiercią niż pełnym radości dniem ślubu.
Tradycja mówi by wybrać fiołki – symbol wierności, goździki – symbol czystej miłości czy irysy, które ponoć wróżą dobre zdrowie. Inne często wymieniane kwiaty to: kamelia, konwalia, niezapominajka czy stokrotka.
Tak naprawdę trzeba traktować te ograniczenia i nakazy z dużym przymrużeniem oka. Przesądów ślubnych jest cała masa i nie jesteśmy w stanie zadośćuczynić wszystkim. Na pewno również nie warto.
Trwałość bukietu ślubnego
Jakie kwiaty się sprawdzają?
Sezon ślubny trwa zwykle od maja do października, kiedy jest dość ciepło, dlatego ważne aby kwiaty, które zostaną umieszczone w bukiecie ślubnym były trwałe i nie więdły nawet w upał. Muszą wytrzymać bez wody nawet 3-4 godziny, dlatego wybierając je należy zwrócić uwagę aby były świeże, dobrze nawodnione i niezbyt wymagające w tej kwestii.
Świetnie sprawdzą się storczyki. Nadają się zarówno do bukietów ślubnych, wianków, ozdabiania kościoła czy samochodu, którym pojedziecie na ceremonię. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają twarde, mocne łodygi, które trudno uszkodzić. Kwiatów tych można użyć zarówno zimą, jak i latem – żadna temperatura im nie straszna.
Niezwykle trwałym kwiatem jest Cantedeskia. Ma bardzo grubą łodygę, która jest w stanie zmagazynować tyle wody, że bez trudu przetrwa cały dzień ślubu. Ścięta Cantedeskia ma trwałość nawet 10 dni, więc bukiet ślubny spokojnie można odebrać nawet dzień przed ceremonią.
Bardzo dobrze sprawdzą się także goździki i gerbery. Dawno już przestały być wyłącznie symbolem PRL-u, zachwycają ogromnym wyborem kolorów, są lekkie i mało wymagające jeśli chodzi o nawadnianie.
Ile kosztuje bukiet ślubny?
Odpowiedź zależy od wielu czynników: pory roku, w której odbywa się ceremonia, rodzaju kwiatów, wielkości wiązanki ślubnej czy wreszcie prestiżu kwiaciarni, która go dla Ciebie przygotuje. Ceny wahają się od około 100 do nawet 600zł.
Prosty bukiet np. z Cantedeskii, spokojnie przygotujesz sama. Wystarczą świeże kwiaty, delikatna, dopasowana do sukni wstążka i odrobina dbałości o szczegóły. W wielu dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Katowice funkcjonują giełdy kwiatowe, gdzie z powodzeniem można kupić świeże, cięte kwiaty bezpośrednio od producentów.