Kategorie
Poradniki ślubne

Dzieci na ślubie i weselu

Przy organizacji ożenku kolejne pytania wyrastają jak grzyby po deszczu. Jednym z nich jest z pewnością pytanie o obecność na ślubie i weselu dzieci – tych z rodziny ale i od znajomych – bobasów, przedszkolaków, a także nastolatków.

Dzieci na ślubie i weselu

Zwyczajowo przyjęło się na większości sal weselnych, iż za dzieci do lat 3 nie zapłacimy nic. Pamiętajmy jednak, iż nie mają one także z reguły miejsca przy stole. Jeśli chcielibyśmy, by było inaczej – zatroszczmy się, np. o specjalistyczne krzesełko dziecięce. Za dzieci do lat 10-12 zapłacimy połowę ceny, a za starsze – już jak za osoby dorosłe. Przemyślmy też, czy nastolatki zaprosimy z osobą towarzyszącą czy nie. Rozsądnym wydaje się takie zaproszenie dla osób powyżej 18 roku życia.

Warto poinformować Rodziców, ile dzieci i w jakim wieku zapraszamy. Mogą oni dzięki temu podjąć bardziej świadomą decyzję, czy własną pociechę zabierać, czy będzie miało towarzystwo do wspólnej zabawy. Podobnie dla nastolatków może to być ważna informacja, czy nie będą jedyni.

Ważną, a nieoczywistą kwestią jest również dostępność miejsca noclegowego przy sali weselnej, gdzie najmniej wytrwałe maluchy mogłyby pospać, podczas gdy ich Rodzice będą w pobliżu bawić się do wczesnych godzin porannych.
Uff, zaprosiliśmy, wiemy kto przyjdzie, a kto nie. Nad czym pomyśleć jeszcze?

Coraz większą popularnością cieszą się na weselu stoliki dziecięce, czyli zebranie wszystkich małoletnich przy jednym stole. Pomysł dobry, jeśli dzieciaki się znają i są samodzielne. Jeśli nie – warto umiejscowić dzieci z Rodzicami, choć dorośli na pewno też docenią fakt, jeśli rodziny z dziećmi umiejscowimy blisko siebie, tak by dzieciaki miały okazję wspólnie się czymś zająć.

Coraz więcej miejsc weselnych proponuje także smaczne i lubiane przez dzieci akcenty w menu. Frytki zamiast ziemniaków, nuggetsy z kurczaka zamiast kotleta, a na deser obowiązkowo lody – to tylko niektóre z pomysłów uatrakcyjnienia naszych dań z myślą o najmłodszych. Milusińscy również świetnie będą bawić się przy zyskujących popularność stołach ze słodyczami, gdzie można własnoręcznie skomponować sobie „małe co nieco”.

Idealnym rozwiązaniem wydaje się zatrudnianie przez salę weselną lub samych nowożeńców animatora, magika czy klauna, który w ustalonych przez nas godzinach zajmie się dziećmi oferując im ciekawe zajęcia. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na takie rozwiązanie – nie panikujmy! Jest wiele sposobów zajęcia najmłodszych bez fachowej pomocy.

Już wybierając salę zwróćcie uwagę czy dysponuje ona na przykład huśtawkami na zewnątrz, a może nawet większym placem zabaw. Lokale gastronomiczne, także weselne, coraz częściej aranżują kąciki dziecięce w środku. Nieoceniona pomoc w tym zakresie może nadejść również ze strony grającego Zespołu czy DJ-a. Ustalmy wcześniej set popularnych piosenek dziecięcych – dzieciaki z pewnością chętnie zatańczą z Parą Młodą tradycyjne „kaczuszki” czy najnowsze radiowe przeboje.

Pomyślmy także, czy Ktoś w naszej Rodzinie nie ma zdolności i chęci aby wykonać dla najmłodszych balonowe zwierzaki, ogromne bańki mydlane, krótki pokaz magicznych sztuczek, czy wymalować im twarze.

Dzieci lubią czuć się ważne. Pomyślmy, jak można włączyć ich w ten wyjątkowy dzień. Sypanie kwiatków w Kościele, podanie obrączek, obsypywanie młodych płatkami kwiatów podczas pierwszego tańca – to najbardziej popularne pomysły.

Jeszcze przed weselem warto zadbać o pakiet „anty-nudzie” dla najmłodszych. Zawsze świetnie sprawdzają się kredki i wybór kolorowanek z popularnymi postaciami dziecięcych bajek bądź megakolorowanki, które można przykleić na ścianę bądź podłogę. Dla dzieci starszych można wydrukować krzyżówki, sudoku, zabawy słowne czy łamigłówki logiczne. Niezawodne są także mydlane bańki w postaci malutkich pojemniczków dla każdego dziecka ale i dużych pistoletów czy automatów, którymi również często dysponują zespoły i DJ-e. Sprawdzi się także wybór planszówek czy kart do popularnych gier. Wszystko można umieścić w specjalnie zaaranżowanym kąciku dziecięcym na sali, bądź w indywidualnych torebkach, woreczkach, pudełeczkach przy dziecięcym nakryciu. Niecodzienną atrakcją będzie również zabawa śladami rodzinnych tajemnic. Wypiszcie przed weselem kilka ciekawych faktów dotyczących różnych osób w Waszych Rodzinach. Zadaniem dzieciaków będzie odszukanie o jakiej osobie mowa i zebranie jej podpisu. Można również wzbogacić zabawę o aspekt fotograficzny i przygotować listę sytuacji czy osób, którym należy zrobić zdjęcie. Będzie to świetne uzupełnienie fotografii ślubnej. Wierzcie, że w taką zabawę nawet Rodzice chętnie się włączą. Dodatkową zaś motywacją dla dzieci będą drobne upominki po zrealizowanych zadaniach, które może rozdawać jedna z umówionych wcześniej osób.

Niezależnie od naszego i sali stopnia przygotowania, zdecydowanie warto być otwartym na szczerą rozmowę z zapraszanymi Rodzicami i wspólne ustalenia w zakresie tego, czy dzieci będą nam towarzyszyć na ślubie i weselu i w jakiej formie.