Marzy Wam się romantyczna uroczystość rodem z anglosaskiej komedii romantycznej? Ona cała w bieli, on uśmiechnięty, wokół rodzina, znajomi, dzieci biegają po trawie? Urocza altana, zielony ogród a może plaża?
Ślub w plenerze coraz łatwiej zorganizować! Jak to zrobić i jakie są „za” i „przeciw” takiej uroczystości?
Ślub cywilny w plenerze
Od marca 2015 organizacja uroczystości ślubnej poza Urzędem Stanu Cywilnego jest znacznie prostsza. Do tej pory należało wskazać ważne powody, dla których ślub nie może odbyć się w sali urzędu, albo wykazać sporą siłą przekonywania. Na szczęście dla nowożeńców przepisy się zmieniły i dziś wystarczy złożyć wniosek o chęci wstąpienia w związek małżeński w odpowiednim do planowanego miejsca Urzędzie Stanu Cywilnego. Jakie warunki należy spełnić? Zgodnie z ustawą miejsce, gdzie powiecie „tak”, powinno zapewniać zachowanie uroczystej formy oraz bezpieczeństwa osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Nie jest więc raczej możliwe zawarcie małżeństwa pod wodą czy w innej ekstremalnej sytuacji, tak jak to bywa w krajach anglosaskich. O tym czy miejsce wybrane przez Was spełnia powyższe warunki, decyduje każdorazowo urzędnik.
Dla nowożeńców, którzy będą chcieli wziąć ślub poza urzędem, problematyczna może okazać się również kwestia terminu. Jak deklaruje między innymi ratusz miasta Warszawy, pierwszeństwo będą miały osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński w salach ślubnych. Każdorazowo termin ustala się z kierownikiem USC, który ma decydujący głos. Jednocześnie urzędy deklarują, że w związku ze zmianą przepisów, zostaną zatrudnione dodatkowe osoby, które będą prowadziły uroczystości zaślubin poza murami USC.
Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?
Także tutaj ustawodawca poszedł na rękę młodym parom z wyobraźnią. Od marca 2015 roku koszt zawarcia związku małżeńskiego poza USC wynosi 1000 zł.
Ślub kościelny w plenerze?
W tym wypadku, niestety, nie będzie tak łatwo jak przy organizacji ślubu cywilnego. Zgodnie z prawem kanoniczym ślub powinien być zawarty w kościele lub kaplicy – miejscu wyświęconym. Niezbyt często udaje się uzyskać zgodę na to, aby zawrzeć związek małżeński poza takim miejscem. Aby to zrobić, należy wystąpić o zgodę do biskupa i podać ważne powody, dla których taki związek nie może być zawarty w murach kościoła. Jeśli jednak bardzo zależy Wam na uroczystości plenerowej, warto próbować uzyskać odpowiednią zgodę, zwłaszcza jeśli macie znajomego kapłana, który mógłby udzielić Wam ślubu poza kosciołem.
Ślub w plenerze „za” i „przeciw”
Organizacja uroczystości ślubnej i wesela w plenerze to w naszym klimacie spore wyzwanie. Na szczęście przy odpowiednim podejściu można mu sprostać. Niewątpliwie „za” przemawia możliwość wyboru oryginalnego i pięknego miejsca. Stare pałace, zamki, klimatyczne ogrody czy altany nad jeziorem będą prezentowały się fantastycznie na zdjęciach ślubnych. Uroczystość w plenerze to także spora atrakcja dla gości, a dla Was okazja do tego, aby uciec ze sztywnych ram, które narzuca Urząd Stanu Cywilnego i nadać zupełnie indywidualny rys temu wyjątkowemu dniu. „Przeciw”? Szyki może pomieszać Wam pogoda. Nigdy do końca nie wiadomo czy zaplanowana uroczystość będzie miała miejsce w promieniach zachodzącego słońca czy w strugach deszczu. Jeśli organizujecie ślub w zabytkowym pałacu, na tarasie zamku, przygotujcie się na obecność turystów i przypadkowych osób, które niekoniecznie wpiszą się w waszą konwencję idealnej uroczystości.
Ślub w plenerze, poza kościołem czy urzędem to ciągle rzadkość. Wymaga odrobiny organizacyjnego wysiłku, ale jeśli tak właśnie wyglądają wasze marzenia o tym wyjątkowym dniu, czemu nie spróbować ich spełnić?