Kategorie
Poradniki ślubne

Pytania do fotografa ślubnego

Sprawdź jak znaleźć dobrego fotografa na ślub i o co go zapytać, zanim zdecydujesz się na współpracę.

Sprawdź najczęstsze pytania do fotografa ślubnego

Na jak długo przed ślubem należy szukać fotografa, aby być zadowolonym z fotografii ślubnej?

Część fotografów na rok przed rozpoczęciem kolejnego sezonu ślubnego, (kwiecień-maj) otwiera zapisy na kolejny rok. Zdarza się jednak również, że niektórzy fotografowie zapisy na kolejny sezon rozpoczynają tuż po zakończeniu poprzedniego czyli we wrześniu-październiku. Przy rezerwacji terminów panuje zasada ‘kto pierwszy ten lepszy’, więc nie należy zwlekać do ostatniej chwili, by mieć możliwość wyboru fotografa, którego zdjęcia przypadły Wam do gustu. Co roku zauważam zdecydowanie większą popularność konkretnych terminów. bywa, że chętnych do współpracy w czerwcową lub sierpniową sobotę jest ponad 30 Par Młodych!

Gdzie należy szukać fotografa ślubnego?

Praktycznie każdy fotograf widnieje w internecie. W odnalezieniu ich portfolio pomagają serwisy czy portale ślubne. Można tam znaleźć również opinie na temat danego fotografa. Warto również podpytać znajomych, którzy w niedalekiej przeszłości korzystali z usług fotografa podczas własnego ślubu. Od nich możecie dodatkowo uzyskać informacje na temat przebiegu współpracy z fotografem.

W jaki sposób dokonuje się rezerwacji terminu?

Wstępnie termin można zarezerwować telefonicznie lub za pośrednictwem internetu, jednak najpewniejszym potwierdzeniem, zarówno dla Młodej Pary jak i fotografa, jest podpisana podczas spotkania z fotografem umowa współpracy oraz wpłata zaliczki z tytułu rezerwacji terminu. Wówczas Para Młoda może być pewna, że nie będzie musiała martwić się o dokumentację swojego ślubu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas spotkania z fotografem?

Najważniejsze oczywiście są zdjęcia. Większość fotografów oferuje obejrzenie przed spotkaniem przykładowych zdjęć lub całych materiałów ślubnych w galeriach internetowych. Możecie jednak poprosić o przedstawienie przykładowych zdjęć na papierze podczas spotkania w cztery oczy. Ważne by przedstawiony materiał był przekrojowy i jednocześnie aktualny. Unikajcie fotografów, którzy zamiast zdjęciami chwalą się posiadanym sprzętem.

Czy spotkanie z fotografem jest zobowiązujące?

Spotkanie z fotografem powinno rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości, ale decyzja o chęci współpracy nie musi być podjęta koniecznie już wtedy. Warto na osobności przedyskutować wszystkie argumenty ‘za’ i ‘przeciw’ z przyszłym małżonkiem i wspólnie podjąć ostateczną decyzję. Należy jednak pamiętać, że dłuższe milczenie ze strony Młodej Pary dla fotografa oznacza rezygnację z terminu, który może zostać zarezerwowany dla innej pary.

Czy podpiszemy umowę współpracy?

Tak, umowa współpracy daje gwarancję obydwu stronom: fotografowi gwarancję pracy w dany dzień, a Parze Młodej gwarancję obecności osoby, która utrwali dzień ślubu. W przypadku ślubów lokalnych umowę najczęściej podpisuje się podczas bezpośredniego spotkania. W przypadku ślubów międzynarodowych organizowanych zdalnie możliwa jest np. rozmowa na Skype i zdalne podpisanie umowy.

Czy warto negocjować warunki i zakres usługi? Czy cena jest do negocjacji?

Praca fotografa opiera się na jego wcześniejszych oświadczeniach w tej dziedzinie i w kwestiach technicznych musicie mu zaufać. Zakres oraz cenę usługi można negocjować, jednak należy mieć na uwadze, że zainteresowanie usługami konkretnego fotografa w danym terminie może być duże i fotograf niekoniecznie musi się zgodzić na proponowane przez Was warunki.

Co dzieje się w przypadku awarii lub niechcianego przypadkowego uszkodzenia sprzętu fotograficznego podczas ślubu?

Podstawą pracy fotografa ślubnego jest posiadanie conajmniej dwóch aparatów. Niektórzy fotografowie zaopatrzeni są również w przenośne urządzenia tzw. fotobanki, które umożliwiają kopię wykonanych zdjęć w każdej chwili. Dodatkowo podczas obróbki zdjęć fotograf powinien posiadać kopie plików na innych dyskach twardych. Awaria sprzętu jest niezależna od fotografa, ważne natomiast by był on na taką ewentualność zabezpieczony tzw. backupowymi dyskami lub przestrzenią w chmurze.

Czy posiada Pan/Pani pozwolenie kurii na fotografowanie w kościołach na naszym terenie, w którym bierzemy ślub?

Pozwolenia wydawane przez władze lokalnej kurii stały się nieodłącznym i wymaganym przez księży prowadzących uroczystość ślubną elementem. Każdy fotograf ślubny zobowiązany jest do odbycia odpowiedniego kursu i do posiadania dokumentu potwierdzającego jego ukończenie. W przypadku braku takiego pozwolenia (licencji) fotografowi może zostać odmówiona możliwość wykonywania zdjęć w kościele.

Czy fotograf traktowany jest podczas wesela jak każdy inny gość?

Nie wszyscy fotografowie zastrzegają sobie w umowie katering podczas wesela, jednak należy mieć na uwadze specyfikę jego pracy oraz brak możliwości zaopatrzenia się w prowiant we własnym zakresie w trakcie przygotowań ślubnych, ceremonii czy wesela. Warto zapewnić fotografowi posiłek podczas wesela, by mógł skupić się na wykonywaniu swojej pracy.

Dlaczego otrzymamy tylko 300 czy 400 gotowych fotografii ślubnych? Inni fotografowie oferują nawet 2000.

Większa ilość fotografii ślubnych wiąże się m.in. z mniej dokładną obróbką graficzną lub nawet jej brakiem. Często na 300 zdjęciach można obejrzeć ciekawszą i spójniejszą historię ślubną niż na 1000-2000 zdjęciach, których obejrzenie za jednym razem graniczy z cudem.

Czy otrzymane na płycie zdjęcia spełniają warunki by wykonać z nich odbitki na papierze w dużym formacie?

Obecnie sprzęt posiadany przez fotografów pozwala na zarejestrowanie zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości, która umożliwia wydruk w formacie sięgającym nawet do 50x75cm bez widocznej utraty jakości. Kwestię rozmiaru plików, które otrzymacie koniecznie omówcie ze swoim fotografem. standardem jest obecnie rozdzielczość na poziomi ok. 20 megapikseli.

Czy otrzymane zdjęcia ślubne będą retuszowane?

Prawie każdy fotograf poddaje zdjęcia ślubne chociażby podstawowej obróbce graficznej lub retuszowi. Szczegółowo należy omówić tę kwestię podczas spotkania. Zaawansowana obróbka zdjęć często wiąże się z pomniejszoną ilością zdjęć, z uwagi na jej czasochłonność. Warto też omówić z fotografem zakres obróbki oraz retuszu. Te dwa pojęcia nie oznaczają tego samego!

Czy istnieje możliwość otrzymania wszystkich zdjęć w wersji elektronicznej?

Jeżeli umowa z fotografem dotyczy tylko ‘poddanych obróbce graficznej zdjęć’, wówczas nie otrzymacie oryginalnych plików (w formacie RAW). Kwestię tę należy sprecyzować w umowie. Pytanie tylko czy będziecie w stanie poddać zdjęcia obróbce czy retuszowi na wyższym poziomie niż fotograf?

Dlaczego na gotowy materiał trzeba czekać w niektórych przypadkach nawet do 2-3 miesięcy?

Zarejestrowanie materiału podczas ślubu to połowa pracy fotografa. Druga część czyli obróbka zdjęć oraz przygotowanie materiału zarówno w wersji cyfrowej jak i na papierze wymaga czasu. Im więcej czasu fotograf poświęci na postprocessing, tym lepszy będzie efekt końcowy. Dodatkowo natężenie pracy w “sezonie ślubnym” bywa ogromne i często fotograf całymi tygodniami odbywa sesje. Jest to czas kiedy na pracę przy komputerze jest zdecydowanie mniej czasu niż poza sezonem.

Na pytania odpowiadał Paweł Kotas – fotograf ślubny