Kategorie
Poradniki ślubne

Wesele z pomysłem

ślubuj z pomysłem!

Ślub i wesele wydają się być głęboko zakorzenione w polskiej tradycji i kulturze. Wiele par obecnie decyduje się na legalizację swoich związków właśnie z powodu tradycji i tradycyjnego rozumienia pojęcia rodziny. Niemniej jednak coraz częściej Młodzi decydują się również na dodanie tej uroczystości nieco pikanterii i oryginalności, odchodząc od sztampowych, przewidywalnych ceremonii.

 Już sam ślub często przyjmuje formę nietradycyjną. Młode pary coraz częściej zawierają związek jedynie cywilny; decydując się na uroczystość kościelną dopiero przy okazji chrzcin wspólnego dziecka bądź też odchodzą od ślubu katolickiego na rzecz ceremonii innych wyznań. Bardziej popularne stały się także śluby wyjazdowe w gronie najbliższej rodziny, a nawet jedynie Małżonków i Świadków. Gdzie najchętniej wyjeżdżamy pisaliśmy ostatnio.

Coraz częściej słychać również zwolenników podziału weselnych uroczystości na oficjalny obiad dla rodziny i mniej formalną imprezę dla znajomych, którą zorganizować można w pubie, na własnej działce przy ognisku, w schronisku czy nawet na polu namiotowym i uatrakcyjnić o grę terenową. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób my i nasi bliscy lubimy spędzać wolny czas. Na takie spotkanie często każdy z zaproszonych – zamiast prezentu – przynosi coś do jedzenia i własną muzykę.
A jeśli już ślub, konkordatowy, z całą rodziną a po nim całonocne wesele? Jak sprawić by nasz dzień różnił się choć trochę od wszystkich pozostałych ceremonii, na które co roku uczęszczamy?

Powoli odchodzimy od tradycji organizacji ślubu w miejscu pochodzenia Pani Młodej. A jeśli nawet są to rodzinne okolice – poświęcamy sporo czasu na znalezienie miejsca idealnego. Ślub w małym górskim Kościółku? W ogrodzie? Na Zamku? Alternatyw jest sporo i o ślubach plenerowych pisałem już wcześniej. Co odważniejsi idą jednak krok dalej, bo czemu nie powiedzieć sobie sakramentalnego „tak” na teatralnej scenie? W muzeum? Pod wodą? Czy skacząc na bungie?

Podobnie sprawa ma się z przyjęciem weselnym – popularne niegdyś remizy zastąpiono drewnianymi karczmami czy nowocześnie urządzonymi salami bankietowymi. Ale i stąd Młodzi coraz chętniej uciekają pod wielkie namioty w amerykańskim stylu, do przypałacowych ogrodów, na górskie łąki, czy miejsca mniej oczywiste – jak triumfujące ostatnimi czasy wiejskie stodoły, ogrody i sady rodziny lub znajomych czy surowe, ceglane wnętrza starych pofabrycznych budynków. Wszystkie te miejsca świetnie wyglądają na fotografiach ślubnych.

Ciekawym pomysłem jest też nadanie motywu przewodniego całej uroczystości. Można w tym wypadku dostosować poszczególne elementy – miejsce, dekoracje, zaproszenia, menu, rodzaj muzyki, dodatkowe atrakcje, upominki – do wybranego przewodniego tematu. Jak go znaleźć? Oczywiście najlepiej byłoby gdyby łączył się on jakoś z samymi Nowożeńcami. Z pomocą mogą przyjść wspólne pasje – motyw literatury i postaci literackich dla wielbicieli czytania; ślub a’la Oskarowa gala bądź z motywem Hollywood dla pasjonatów filmów; temat danej epoki dla wielbicieli historii czy szeroki motyw podróży. Temat można dowolnie zawęzić – i wybrać np. ulubiony film czy książkę. Na Zachodzie popularnością cieszą się ostatnimi czasy śluby nawiązujące do sagi „Zmierzch” czy „Gry o Tron” bądź uroczystości w stylu „Wielki Gatsby”.

Inspirację można także czerpać z pory roku – tu coraz chętniej pary decydują się na bajkowe śluby zimowe – a nawet jedynie wybranego koloru, do którego można nawiązać w stroju, dekoracji i jedzeniu. Wybór tematu może się wiązać także z pojedynczym krajem – uroczystość z motywami amerykańskimi, japońskimi, hawajskimi czy włoskimi, nawet urządzona w Polsce, może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnej ceremonii. Hitem, także w Polsce, stają się śluby i wesela eko, w klimacie boho czy rustykalnym, o których na pewno jeszcze napiszę.

Planując tematyczną uroczystość warto na pewno zastanowić się nad tym, czy i jak mieliby się w temat włączyć nasi goście? I czy zarówno Ci, którzy w motyw przewodni się wpiszą, jak i Ci, którzy nie będą przychylni wariacjom będą na naszej uroczystości dobrze się czuli.

A jeśli z różnych przyczyn nie chcemy wywracać całej uroczystości do góry nogami, równie niebanalny ślub i wesele można stworzyć bazując jedynie na oryginalnych drobiazgach.