Kategorie
Poradniki ślubne

Poradnik Fotografa Ślubnego

Widzieliście zdjęcia ślubne, na których para młoda wyglądała idealnie, świeżo, stylowo, energicznie? Chcecie wyglądać tak samo? Pamiętajcie, że w głównej mierze to od Was zależy jak będziecie wyglądali na własnych ślubnych zdjęciach. Co prawda to fotograf ślubny jest po to, by jak najlepiej zarejestrować najważniejszy moment Waszego życia, ale możecie mu w tym pomóc 🙂 Poniżej przedstawiam kilka zauważonych przeze mnie ślubnych niedociągnięć, których miałem okazję doświadczyć. W zasadzie są to rady jak ich unikać, by współpraca z fotografem była owocna.

Dobre zdjęcia ślubne

Przygotowując listę gości przypomnijcie sobie wszystkich fotografów-pasjonatów w Waszej rodzinie. Powiadomcie ich, że fotografowanie ślubów w kościołach z reguły odbywa się po okazaniu księdzu ‘licencji’ wydanej przez kurię i niestety ‘stryj’ tym razem nie będzie mógł się wykazać. Nieświadomy fotograf-amator może przeszkodzić w fotografowaniu najważniejszych momentów uroczystości wynajętemu fotografowi, a to przecież od niego, a nie od ‘stryja’ będziecie egzekwowali konkretne efekty jego pracy.

Skontaktujcie fotografa z operatorem kamery lub podeślijcie im namiary by mogli zapoznać się ze swoimi zasadami pracy. Fotograf i ‘kamerzysta’ nie muszą być wrogami podczas uroczystości, a ich praca może odbywać się w pokojowych warunkach.

W erze Photoshopa i retuszu zdjęć można zakryć wszelkie niedoskonałości np. skóry, ale czy nie prościej zadbać o profesjonalny makijaż, który przykryje worki pod oczami po długim wieczorze panieńskim czy kawalerskim, i podkreśli zalety? Nie będzie trzeba stosować retuszu na każdym zdjęciu z osobna. Pamiętajcie, że makijaż nie dotyczy jedynie Panny Młodej. Nic gorszego od świecącej się skóry Pana Młodego. O różnicach w karnacji Panny Młodej i Pana Młodego należy pomyśleć z wyprzedzeniem i umówić się na wizytę w solarium. Tylko z umiarem!

Do przygotowań ślubnych oraz błogosławieństwa wybierzcie pokój z oknami wychodzącymi na północ. Zapobiegnie to ‘wpadaniu’ do pomieszczenia mocnych południowych promieni, dzięki czemu unikniemy ‘prześwietleń’ i wysokiego kontrastu na zdjęciach. Pięknie doświetlony południowym słońcem pokój niekoniecznie nadaje się do zdjęć.

Ślub jest stresującym wydarzeniem, jednak nie dajcie się zjeść stresowi. Wasze zachowanie, gesty, mimika, przerażenie w oczach:) zostaną zarejestrowane. Bądźcie pogodni i uśmiechnięci, starajcie się być naturalni, zerkajcie na siebie podczas ślubu. Pokażcie księdzu Wasze pozytywne nastawienie, na pewno odwdzięczy się sensownym kazaniem:)

Pozytywne nastawienie dotyczy również świadków, rodziny, przede wszystkim rodziców, którzy powinni siedzieć w pierwszych rzędach, ponieważ to oni jako drudzy po Parze Młodej powinni być zauważeni przez fotografa. Często reakcje rodziców na wzruszające momenty uroczystości bardziej odpowiadają pogrzebowi, a grobowe miny towarzyszą im przez cały czas. Niestety i to zostanie uwiecznione na zdjęciach.

Przed przysięgą zostaw bukiet na klęczniku bądź przekaż go świadkowi. Bukiet w trakcie składania przysięgi może trochę przeszkadzać 🙂

Podczas przysięgi stójcie naprzeciwko siebie. Przysięga składana jest przyszłemu małżonkowi i to jemu powinniście patrzeć w oczy, a nie księdzu. Wówczas łatwiej też fotografowi ślubnemu wykonać dobre zdjęcia z tej części ceremonii. Po nałożeniu obrączki Pan Młody całuje obrączkę. Nie swoją! Panny Młodej! 🙂 Jeśli świadkowie razem z Parą Młodą wzywani są przez księdza do ołtarza [sic], niech nie otaczają Pary Młodej i nie zasłaniają jej.

Nic lepiej nie rozładowuje napięcia jak pomyłka podczas ślubu:) A pomyłki zdarzają się na każdym, bez wyjątku, więc nie stresujcie się, gdy i Wam się jakaś przytrafi.

Podczas wejścia i wyjścia z kościoła zachowajcie spokój, nie spieszcie się, idźcie dostojnie i pogodnie, patrzcie przed siebie. Marsz czy inna melodia grana na wyjście z kościoła jest wystarczająco długa i nie skończy się w połowie drogi do wyjścia.

Gdy przewidujecie składanie życzeń tuż po uroczystości, pamiętajcie by ustawić się w takim miejscu, by nikomu nie przeszkadzać, a już na pewno nie kolejnej Młodej Parze, która w stresie czeka na swój ślub:) Dlaczego w wielu przypadkach goście nie potrafią poczekać na swoją kolej i chcąc złożyć życzenia napierają na Młodą Parę, niczym pasażerowie na peronie PKP? W tym wypadku chyba nic nie możecie już zrobić 🙂

Nie spieszcie się w drodze na wesele. Poczekajcie aż wszyscy goście dojadą do lokalu weselnego i będą Was mogli przywitać, a fotograf z pewnością uwieczni tę chwilę.

Moment rzucania welonem przez Pannę młodą stojąca w ‘kółeczku’ jest trudny do sfotografowania, tym bardziej, jeśli tańczące wokół panny zasłaniają Pannę Młodą. A może rzucać bukietem do panien stojących w jednej linii za Panną młodą tak jak w zwyczaju mają Panny Młode podczas ślubów międzynarodowych? Jest to z pewnością efektowniejsze od polskich ‘kółeczek’, których podczas wesela jest i tak wiele a jednocześnie efektowniej wygląda na fotografii ślubnej.

Patrzenie na przaśne zabawy oczepinowe bywa niekiedy żenujące, a co dopiero ich fotografowanie! Dowiedzcie się jakie zabawy planuje DJ czy zespół podczas Waszego wesela i ustalcie na co mogą sobie pozwolić a na co nie, byście nie wstydzili się za nich przed wszystkimi gośćmi.